Parimaid naiskodukaitsjaid ja kaitseliitlasi tulevad teiste seas tervitama kaitseminister Margus Tsahkna ja kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras. | ||
Aasta 2016 naiskodukaitsja ja kaitseliitlase nominendid:
Anu Tolsa (Harju) – Tänasel päeval ei ole Naiskodukaitse Harju ringkonnas ja Harju malevas ilmselt ühtegi inimest, kes ei teaks, kes on Anu. Nii sageli on ta nähtaval ja see, mida ta teeb, kõigile näha, kuulda ja maitsta. Anu on hinnatud kaaslane ning ta jagab hea meelega oma aega ja teadmisi teistega. Tal on head juhiomadused ning olles kodus, tööl või metsas – Anu on üdini naiskodukaitsja ja selle üle uhke.
Raido Russi (Tallinn) – Raido on aastaid pühendanud teenistusele Kaitseliidus väga suure osa oma ajast. Ta on teinud seda suurusjärgu võrra enam kui seda tema ülemad temalt ootavad ja sadu kordi rohkem kui seda organisatsioon oma liikmetelt eeldab. Lisaks rühma juhtimisele, väljaõppe kavandamisele ja läbiviimisele ning seltsitegevuse korraldamise, on ta võtnud oma õlule ka kompanii tehnika hooldamise ja remondi.
Krista Kiil (Tallinn) – Krista on rõõmsameelne ja soe inimene. Ettevõtliku ja laiahaardelise naiskodukaitsjana on Kristaga koos garanteeritud seiklused ja muhe seltskond. Samas saab kõik alustatu ka perfektselt läbi viidud, sest vähemaga ei ole ta lihtsalt rahul. Tema särtsakus ja positiivsus nakatab alati ka teisi ning loob raskuste kiuste „kõik läheb hästi“ tunde.
Manivald Kasepõld (Rapla) – Manivaldi teekond Kaitseliidus on olnud pikk ja värvikas – kunagisest palgalisest kaitseväelasest on tänaseks saanud eeskujulikult aktiivne vabatahtlik. Kui 1990. aastal Järvakandis Kaitseliit taastati, oli Kasepõld üks taasasutajatest. Väärika ja organisatsiooniteadliku kaitseliitlasena võib teda rahulikult ükskõik kui tähtsale sündmusele, või ükskõik kui nõudlike inimestega asju ajama saata.
Monika Paulsen (Rapla) – Monika on igal pool kaasa lööv ja pealehakkaja naine. Temata ei möödu ühtegi lastelaagrit, Põrgupõhja retke või maakaitsepäeva. Üheks oma südameasjaks on ta võtnud ka Naiskodukaitse kohaliku ajaloo kogumise. Monika on südamega naiskodukaitsja, kes hoolib väga oma riigist ja selle käekäigust ning ei pea paljuks ise oma riigi heaks tegutseda.
Ivar Tallerman (Alutaguse) – Ivar on eestvedaja. Inimesena siiras ja avatud, hea huumorisoonega. Alati abivalmina jagab ta oma teadmisi nii naiskodukaitsjate kui noortega. Ivar on korduvalt osalenud Utria dessandil, mitmeid kordi on edukalt läbitud põrgupõhja retk ning ka Scoutsrännak ja kindral Tõnissoni rännak-jooks kuuluvad Ivari kogemustepagasisse. Oma tegevusega Kaitseliidus ja ka väljaspool organisatsiooni, on ta võtnud südameasjaks väärtustada kogukonna hinge.
Iive Rohtla (Alutaguse) – Iive on kõik organisatsioonis oldud aastad olnud hästi aktiivne. Aastate jooksul on ta ennast läbi mitmesuguste kursuste arendanud, tänu millele on ta saanud organisatsioonile anda rohkemat ja kvaliteetsemat panust. Tema suust ei kuule kunagi, et ei saa või ei viitsi või ei taha. Alati leiab ta inimesed ja aja, et talle usaldatud ülesanne täita.
Sven Neudorf (Viru) – Sven on olnud Kaitseliidus peaaegu selle taasasutamisest saadik. Tema töid ja tegemisi iseloomustab pühendumus ja kohusetundlikkus, tahe täiendada oma teadmisi ja oskusi, ideede rohkus ning võime neid teostada. Tal on julgust vastu võtta otsuseid, mis tihti peale panevad kukalt kratsima ja tunduvad esiti teostamatud.
Urve Rosenberg (Viru) – Urve on inimene, kes teeb oma tööd südamega. Olgu see siis ringkonna juhtimine või noorkotkaste ja kodutütarde juhendamine. Ta ei ole lihtsalt juht, ta on hooliv ja abivalmis, aidates ka neid, kes ise abi küsida ei oska.
Vallo Tamme (Järva) – Vallo suureks ja tähelepanuväärseks teeneks on töö liikmeskonnaga. Ta ei ole pelgalt algataja, vaid teda saab iseloomustada ka kui elluviijat, teostajat. Vallo ei pelga ühtegi ametit alates tavalisest realiikmest kuni rühmaülemani. Ta ei jäta kedagi kuulamata, ei vaidle, vaid argumenteerib, tuues Kaitseliiduga seonduvates asjades välja aspekte, millele ise kohe ei mõtlegi. Tema nn. kaitseliitlase pagasisse kuuluvad edukad osalemised Utria dessandil, Erna retkel, admiral Pitka luurevõistlusel, Põrgupõhja retkel ning maleva ja välisriikide patrullvõistlustel.
Kristlin Kõrgesaar (Järva) – Kristlin on naiskodukaitsja, kes suudab kiirelt reageerida igas olukorras. Tema ettevõtlikkus, ning õhinapõhine juhtimine kanduvad edasi ka teistele liikmetele. Julge pealehakkamine, kogemused ja motiveeritus on sõnad, millega kaaslased teda iseloomustavad. Ta on väga hea meeskonnaliige – arvestab kõigiga, märkab abivajajat ja annab endast alati maksimumi.
Villu Valliste (Jõgeva) – Villu puhul võib esile tõsta tema jäägitut pühendumust osalemaks kõikidel oma üksuse õppustel ning autoriteeti kaasvõitlejate seas. Ta omab alati asjadest selget ülevaadet ja oskab anda sama selgeid korraldusi, unustamata tekitada seejuures alluvates olulist õlatunnet. Ta ei ütle kunagi abist ära naiskodukaitsjatele, olgu selleks siis väljaõpe, toetus vahendite osas või lihtsalt hea nõu. Aktiivse riigikodanikuna on ta aastaid tegutsenud abipolitseinikuna ning on ka seal oma teadmiste ja pühendumise poolest hinnatud.
Heli Palgi (Jõgeva) – Heli on naine, kellel on tugevad liidri omadused. Ta on enesekindel, julge ja täis teotahet. Kui midagi tuleb ära teha, siis seda ta ka teeb. Helile meeldib ennast proovile panna ja tõestada, et ta on võimeline rohkemaks kui välja paistab. Ei ole vist nädalavahetust, kus ta mõnel organisatsiooni õppusel ei osaleks. Heli ei ole mitte ainult eeskujuks Naiskodukaitse liikmetele, vaid ka kaitseliitlastele oma julge pealehakkamisega.
Margus Ivask (Tartu) – Elva abilinnapeana on Margus heaks sillaks kohaliku elanikkonna ja Kaitseliidu vahel. Ta on kindla iseloomuga ja usaldusväärne võitleja, kelle parimateks külgedeks on ettevõtlikkus, õppimisvõime ja organiseerimise oskus. Margus on visiooniga juht, kes näeb suurt pilti, kuid oskab väga selgelt ka makro tasandil tegutseda.
Piret Valge (Tartu) – Pireti kohta öeldakse, et ta on usaldusväärne, sihikindel ja abivalmis naine kes omab kindlaid väärtusi. Ta suudab oma entusiasmi ja hea huumorisoonega ka kõige keerukamad olukorrad lõbusaks ja lihtsaks muuta. Oma südameasjaks on ta võtnud, et naiskodukaitsjad omaksid teadmisi, kuidas käituda ootamatutes olukordades. Hea suhtlejana on ta alati valmis esindama ja tutvustama Naiskodukaitset kui organisatsiooni.
Janar Saarniit (Põlva) – Kaitseliitlasena on Janar osalenud aktiivselt väljaõppes, saavutanud märkimisväärseid tulemusi erinevatel laskevõistlustel ning alati või teda leida kõikidelt Kaitseliidu suurõppustelt. Ta on mees, kes oskab jääda märkamatuks, kuid on alati kohal. Tööst vabal ajal tegeleb ta võitluskunstiga ja jagab sellealast kogemust treenerina kõigile huvilistele, eeskätt kaitseliitlastele ja naiskodukaitsjatele. Igal vabal hetkel võtab Janar jalge alla matkarajad, et nautida maarjamaist loodust.
Kristi Johanson (Põlva) – Kristi on alati särasilmne ja naerusuine. Tema jaoks ei olemas sõnapaare ei saa/ei oska – raskustes leiab ta võimalused. Aktiivse naiskodukaitsjana lööb ta meelsasti kaasa kõikidel õppustel ja korraldab isegi erinevaid sündmusi. Meelsasti käib Kristi koolitustel ja täiendõppepäevadel, et sammu pidada uute suundadega ja teadmistega.
Anu Jõgeva (Võrumaa) – Võib julgelt väita, et ilma Anu panuseta, korraldamiseta, osalemiseta ei toimu Võrumaa malevas mitte ühtegi suuremat Kaitseliidu õppust, sündmust, algatust. Sama kehtib ka Vastseliina vallas ning piirkonnas isamaaliste ettevõtmiste puhul. Ta on loonud toimiva ja püsiva koostöö naiskodukaitsjate ja kaitseliitlaste vahel, kaasates sellesse ka noorkotkaid-kodutütreid. Oma tegevustes Kaitseliidus on Anu olnud väga mitmekülgne, tulemuslik ja piirkonna inimestele nähtav.
Jaanika Sild (Võrumaa) – Jaanika seltskonnas ei hakka kunagi igav. Ta ei karda vastutust enda kaela võtta ning oskab teisi inimesi motiveerida ja neid erinevate sündmuste tegevusse kaasata. Aktiivse naiskodukaitsjana lööb ta kaasa kõikjal ning kui näeb tegevustes kitsaskohti, räägib neist julgelt, pakkudes lahendusi või likvideerib need kohe. Oma tegevuse ja suhtumisega iseloomustab ta oma kaaslaste arvates kõige paremini Naiskodukaitse tõekspidamisi ja väärtusi.
Jaanis Veskimets (Valgamaa) – Oma tegemistes on Jaanis eeskujuks nii Kaitseliidus kui ka teistes eluvaldkondades. Laskesportlasena on ta Kaitseliitu esindanud nii kodustel kui ka välismaistel laskevõistlustel. Lisaks aktiivsele tegevusele Kaitseliidus, on Jaanis ka ühiskondlikult aktiivne, olles tegev külaliikumises ja kohalikus omavalitsuses. Just tema kohta kõlbab ütlus, et - kes teeb, see jõuab.
Asta Tsirp (Valgamaa) – Asta aktiivse ja energilise tegevuse tulemusena tuntavalt elavnenud Tõrva jaoskonna tegevus. Suveperioodil ei ole harvad need korrad, kui ta ei jõua erinevate sündmuste vahel kodus isegi pesu pesta ja puhata. Pakib koti ja edasi järgmisele missioonile. Kindla ja usaldusväärse partnerina aitab ta alati organiseerida ringkonna ja vabariiklikke sündmusi.
Ditmar Martinson (Sakala) – Kuuludes maleva juhatusse, omab Ditmar kindlat visiooni ning nägemust Eesti riigikaitse olemusest ning julgeb seda ka esitleda. Aktiivse kaitseliitlasena on tema panus nii vabatahtlikuna kui ka juhatuse liikmena maleva üldisesse arengusse olnud märkimisväärne. Ditmarit võib eeskujuks tuua nii meie noortele, kui ka täiskasvanutele, et kuidas oma kodule, oma kodukandile ja oma riigile ustav olla.
Eda Kivisild (Sakala) – Eda näol on tegemist järjepideva ja kindlameelse tegevliikmega, kes pühendab Naiskodukaitsesse hinge ja südame. Ta ei karda vastu võtta uusi väljakutseid. Ajalehe „Oma Maa“ peatoimetajana hoolitseb ta selle eest, et oluline info Kaitseliidu tegevusest võimalikult paljudeni jõuaks. Ta on hea kuulaja ja empaatiline juht, kes julgeb vastu võtta ka ebapopulaarseid, kuid vajalikke ja õiglaseid otsuseid.
Kaido Kivi (Pärnumaa) – Pärnumaa maleva orkestri vanemana on Kaido orkestri liikmete silmis hinnatud ja väärtustatud „inimhingede spetsialist“. Tänu tema suurepärasele organisaatorivõimele on orkester teinud koostööd ja andnud kontserte mitmete teada ja tuntud muusikutega. Tänu Kaido toetusele, entusiasmile ja eestvedamisele on paljud orkestri liikmed leidnud endas kutsumuse asuda tööle professionaalsete muusikutena.
Tiina Kadak (Pärnumaa) – Tiina põhiline panus on suunatud spordi- ja esmaabigrupi tegevustele, kuid lisaks nendele esindab ta ringkonda avalikel üritustel, osaleb parameedikuna Kaitseliidu õppustel ja tuleb vajadusel appi toitlustama. Tema suur kirg spordi vastu motiveerib ringkonna liikmeid üha enam pingutama ja proovima uusi asju, et katsetada oma piire.
Marko Reisel (Lääne) – Oma enam kui 25 Kaitseliidus oldud aasta jooksul on Marko malevas teeninud erinevatel ametikohtadel - malevlasest kuni malevkonna ja üksikkompanii pealikuni välja. Peale Kaitseliidu tegevuse on ta andnud oma panuse ka noorsoo isamaalisele kasvatusele riigikaitseõpetajana ning on osalenud ka rahutagamismissioonil Afganistanis. Oma käitumise ja pühendumisega on Marko pälvinud kaasvõitlejate ja kogukonna usalduse ning austuse.
Malle Karm (Lääne) – Malle on asendamatu kõigis ringkonna ettevõtmistes. Olgu see siis toitlustamine või formeerimine. Võõras ei ole talle ka osalemine koormusmatkadel, side- ja staabi ning esmaabi erialavõistlustel. Naiskodukaitses omandatud teadmiste ja oskustega teeb Malle silmad ette ka enamikele kaitseliitlastele.
Kert Humala (Saaremaa) – Oma tegevuse ja aktiivsusega Kaitseliidu töös on Kert paljudele kaitseliitlastele suureks eeskujuks ja autoriteediks. Tema Iraagi ja Afganistani missioonide kogemused on Kerdile andnud teadmised ja oskused, et olla oma rühmale innustav instruktor. Lisaks enda pidevale täiendamisele motiveerib ta ka üksuse liikmeid ennast täiendama erinevatel taseme- ja erialakursustel. Jõudumööda lööb ta kaasa Noorte Kotkaste ja Kodutütarde tegemistes ning ära ei ütle ta ka kogukonna tegemistes, ehk teda võib kohata kõikjal.
Ülle Sülla (Saaremaa) – Kaaslaste sõnul on Ülle enesekindel, otsekohene ning äärmiselt abivalmis inimene. Ta lööb käed külge kõiges. Ka siis, kui vahel on tunne, et ei oska või ei suuda. Ta hindab ausust ja korrektsust, seda nii organisatsioonis kui inimsuhetes. Oma särava ja julge hoiakuga on ta eeskujuks paljudele ning Naiskodukaitse on Ülle tegemistes tähtsal kohal ning kõike mida ta ette võtab, teeb ta suure pühendumusega. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale