Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Hõissa, meil olid vastlad! Hõissa, meil olid vastlad! Teisipäeval, 1. märtsil kogunes Sakala maleva hoovi lustlik kamp, kelgud kaasas. Seekordpolnud kavas ei koolitus ega õppus, vaid kavas pidada üks väike vastlapidu, et praegusel niigi keerulisel ajal proovida elus hoida rahvakalendri traditsioone. aasta naiskodukaitsja on Mari Mesipuu Järgmine → Pane end proovile emakeelepäeva veebiviktoriinis! Hõissa, meil olid vastlad!

Hõissa, meil olid vastlad!

Teisipäeval, 1. märtsil kogunes Sakala maleva hoovi lustlik kamp, kelgud kaasas. Seekordpolnud kavas ei koolitus ega õppus, vaid kavas pidada üks väike vastlapidu, et praegusel niigi keerulisel ajal proovida elus hoida rahvakalendri traditsioone.

Hõissa, meil olid vastlad!
Foto: Kai Kannistu

Lapsed tõttasid kilgates kohe maleva kõrvale künkale lumest viimast võtma. Suuremad said aga peamurdmiseks väikse õpetliku viktoriini, kus olid küsimused vastlakommete kohta.

Kuna jahenev õhtu hakkas vaikselt kontidesse pugema, oli paras hetk pisut sooja teha. Meile oli külla tulnud ajalehe Sakala reporter ja Viljandi kultuuriakadeemia rahvamuusikatudeng Kadri Allikmäe.

Ma näen, et teil on siin hoovil kuulipildur, aga mul on kaasas oma torupildur,” ütles Kadri Allikmäe muiates aianurgas seisvale sõjatehnika näidisele vihjates ja puhus torupillile hääled sisse. Et Sakala ringkonna aseesinaine Kai Kannistu on lisaks aktiivsele Naiskodukaitses kaasa löömisele ka tulihingeline rahvatantsija, kutsus ta rahva tantsima ning õpetas sammudki selgeks. Labajalavalsi sammudes tammuv inimuss keerles lõbusalt mööda hoovi ja ümber pillimängija, poeti läbi kätest moodustavatest väravatest... Viimaks õpiti selgeks veel tants „Kolmõpuari”.

Kes soovis, läks liugu laskma, kes tahtis näpuosavust katsetada, meisterdas endale vastlavurri. Selleks meil kahjuks konte polnud, aga nööri külge aetud suured nööbid vurisesid uhkesti.

Hõissa, meil olid vastlad!
Foto: Kai Kannistu

Kosutuseks ootas lustijaid termostes magus tee ning mõistagi hernesupp ja koheva vahukooremütsiga kuklid.

Tore oli see, et kelgutajatega liitusid ka malevas järgulaagris viibivad noorkotkad! Hõikeid ja naeru oli majaümbrus täis.

Õhtu hakkas üha pimenema ning aeg oli kokku võtta vastlaviktoriini tulemused. Võitis võistkond Sipsik 7 punktiga, teiseks tuli Maiki (6 punkti) ja kolmanda koha viisid koju Metsojad 5 punktiga.

Jagame ka siin viktoriini, kes soovib nuputada vastlakombestikku meelde tuletada. Vastuseid saab piiluda lõpust.

 

1. Vastlapäev on teadupärast liikuv püha. Millal seda tähistatakse?

a) kaks kuud pärast jõululaupäeva

b) noorkuu teisipäeval seitse nädalat enne lihavõtteid, päev enne tuhkapäeva

c) vastavalt sellele, kuidas talviste töödega on ühele poole jõutud

 

2. Vastlapäev kuulus niinimetatud naistepühade hulka. Mida naised siis tegid?

a) naised ei pidanud kodus süüa tegema

b) naised said kingiks uue rätiku

c) naised läksid kõrtsi

3. Sel päeval olid ka armuasjadega omad tavad.

a) pulmapidu ei tohtinud pidada

b) vastlapäeval võisid vanatüdrukud ise kosja minna

c) abikaasat tuli seitse korda kallistada, et abieluõnn ei kuhtuks

 

4. Vastlapäeval olid erilise tähelepanu all juuksed.

a) juukseid lõigati

b) ei tohtinud juukseid pesta

c) tuli vähemalt seitse korda pead kammida

 

5. Mis oli vastlapäeval keelatud?

a) külas käimine

b) naistetööd, eriti ketramine ja ringliikumisega seotud tööd

c) tule süütamine

 

 

Hõissa, meil olid vastlad!
Foto: Tiiu Sommer

Õiged vastused

1. b; 2. c; 3. b; 4. a ja c; 5. a, b ja c

Tea Raidsalu 2. märtsil 2022

FastLion CMS

Hõissa, meil olid vastlad!

Hõissa, meil olid vastlad!

Foto: Kai Kannistu Lapsed tõttasid kilgates kohe maleva kõrvale künkale lumest viimast võtma Suuremad said aga peamurdmiseks väikse õpetliku viktoriini, kus olid küsimused vastlakommete kohta Teisipäeval, 1. märtsil kogunes Sakala maleva hoovi lustlik kamp, kelgud kaasas. Seekordpolnud kavas ei koolitus ega õppus, vaid kavas pidada üks väike vastlapidu, et praegusel niigi keerulisel ajal proovida elus hoida rahvakalendri traditsioone.

Hõissa, meil olid vastlad!

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse