Meie peoõhtu Kooli talus juhatas kõlavate kandleviisidega kenasti sisse noor toetajaliige Aliine Matisen. Haapsalu jaoskonna esinaine proua Maire Kruus tänas meie tegusaid naisi, kes on organsisatsiooni jaoks oma abikäe ulatanud, ilusa kõne ja tänukirjadega. Suur aitäh: Evelin Kaljumäe, Küllike Sinisalu, Irina Fišina, Margarita Lind, Reelika Saard, Maile Kurst, Vaima Valk, Mare Laide, Kai Silmer, Kaja Mander, Merle Soone ja Svetlana Mustkivi.
Alustasime oma sünnipäevalist ajaloorännakut väga kaugelt, 1925-st aastast. Visakasime õhku küsimuse, et aru saada kui palju naiste roll ja tegevus selles organisatsioonis on muutunud või kas üldse on muutunud? 1925-st aastast just sellepärast, et siis ja just siis hakati moodustama malevkondade juurde naisorganisatsioone. Teada on, et tol ajal oli Lääne ringkonnas esmalt 18 jaoskonda 346 liikmega. Neist esimesena asutati 3. mail 1925.a. Haapsalu malevkonna juurde kuuluv naisorganisatsioon, ringkonna esinaiseks valiti proua M. Michelson ja Haapsalu jaoskonna esinaiseks proua Eugenie Evald. |
Põhirõhk oli esmalt kaitseliitlaste toitlustamisel ja sanitaarabi andmisel. Kaitseliitlaste toitlustamine sündis aga alati naiskodukaitse kulul. Jaoskonnad muretesid ise toitlustamiseks vajaminevaid söögi- ja keedunõusid. Algul puudusid väliköögid ja toitlustamise tingimused olid rasked. Hakati korraldama pidusid ja loteriisi, et teenida raha juurde (teeõhtud, hõimupäevad, laulupäevad, perekonnaõhtud, avatud einelauad jpm.). Selleks moodustati toimkonnad ja juhataja näpunäidetel valmistati müügiks esemeid. Müüki toodi voodivaipu, kohviserviise, reisukohvreid, käsitööesemeid jpm. Peo- ja loteriiõhtud olid koos põneva eeskavaga ning alati oodati suure põnevusega näitemängu. Jaoskondade töö kergendamiseks hakati siis liigituma rühmadesse tööalade järgi. Nii moodustati sanitaar-, majandus-, toitlustus-, varustus- ja spordirühmad. Sanitaarrühmad võtsid osa kõigist Kaitseliidu Lääne maleva manöövritest, laagritest, õppustest jne. | ||
Meie õhtu jätkus edasi lustakas vormis, kus tegime meeskonnatööd läbi lõbusa võtme, sest oli ju ometi sünnipäev. Lustisime läbi põnevate tegemiste, kus läks vaja head koordinatsiooni, kiiret taiplikkust, väljendusoskust ja julgust. Väga tore oli üheskoos tegutseda ja nautida mõnusat õhtut, kus võtmeisikuteks olid armsad jaoskonna naised. Nagu ikka lõppevad kõik head asjad väga kiiresti ning oli aeg lõigata lahti uhke sünnipäevatort.
Tänaseks on siis Haapsalu jaoskonna loomisest möödas 92 aastat. See on pikk aeg. Nagu loo algul küsitud sai, siis mis selle aja jooksul muutunud on? Liikmeskond praegu ei ole enam sugugi nii suur kui algusaegadel. Siiski on erialagrupid kõik peaaegu samad. Endiselt käib kogu tegevus vabatahtlikkuse korras, endiselt leidub hulganisti naisi, kes on valmis oma vaba aega Naiskodukaitse tegevusega sisustama. Ajad on muutunud ja inimesed koos ajaga, kuid organisatsiooni põhitunnused ja eesmärgid on läbi aegade jäänud samaks. Tegutsemistahe on see sõna, mis käib kaasa vabatahtliku tegevusega. | ||
Tänaseks on siis Haapsalu jaoskonna loomisest möödas 92 aastat. See on pikk aeg. Nagu loo algul küsitud sai, siis mis selle aja jooksul muutunud on? Liikmeskond praegu ei ole enam sugugi nii suur kui algusaegadel. Siiski on erialagrupid kõik peaaegu samad. Endiselt käib kogu tegevus vabatahtlikkuse korras, endiselt leidub hulganisti naisi, kes on valmis oma vaba aega Naiskodukaitse tegevusega sisustama. Ajad on muutunud ja inimesed koos ajaga, kuid organisatsiooni põhitunnused ja eesmärgid on läbi aegade jäänud samaks. Tegutsemistahe on see sõna, mis käib kaasa vabatahtliku tegevusega.
Soovin, et Teil oleks olemas ikka see sädemekene põues, mis tegutsema sunnib ning et see põleks ühtlase leegiga, mitte kui säraküünal ja ainult hetke.
Ilusat ja rõõmsat Haapsalu jaoskona sünnipäeva kõigile! | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale