Saime laulda koos kammerkooriga Eesti hümni ja kuulata Viljandi Maavanema Lembit Kruuse päevakohast kõnet. Seisime auvalves koos noorkotkaste ja kodutütardega.
Eesti lipu laulu saatel tõmbasid sinimustvalge lipumasti kõrgele lehvima kolm noorkotkast. Viljandi linnapea Ando Kiviberg väljendas oma tervituskõnes suurt austust meie lipu vastu. Seejärel saatis Lembit Kruuse tervitussõnadega teele Kaitseliidu Sakala maleva noorkotkad, kodutütred ja naiskodukaitsjad, kes viisid pärja esimese eesti lipu õmbleja Emilie Rosalie Beermanni hauale. Viljandi vanal kalmistul ootas lipuõmbleja hauaplatsil Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak.
| ||
Emilie Rosalie Beermann oli esimese sinimustvalge lipu valmistaja Eesti Üliõpilasseltsile ja õppinud käsitööõpetaja. 1884. aastal ostis ta Põltsamaalt Leihbergi riidekauplusest kolm tükki siidist riiet: sinist, musta ja valget. Jõeäärses kihelkonnakooli majas oma õpetajatoas õmbles ta neist kooli õmblusmasinal lipu. Isa puutöötoas valmistati varras ja Emilie vend Christoph viis selle Tartusse.
1884. aastal Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuks õmmeldud lippu säilitati rahvusliku reliikviana, sellest sai Eesti lipu emalipp. Nõukogude Eestis keelati sinimustvalge lipu kasutamine. Eesti lipu päeva seadis Riigikogu sisse 14. aprillil 2004, kui võeti vastu Isamaaliidu fraktsiooni ja Riigikogu liikme Tiit Matsulevitši poolt algatatud pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seadus. | ||
On huvitav, et sinimustvalge lipu õmbleja haud nö avastati alles 2004. aastal. Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlaku sõnul tekkis idee hauaplats üles otsida ja korrastada 2003. aasta algul. «Otsisime siis hauaplatsi koos Heiki Raudlaga kalmistult, kuid ei suutnud leida,» lausus Pihlak.
Taas kerkis teema päevakorrale Järvamaalt pärit koduloouurija Einar Hiobi ärgitusel. Emilie Rosalie Beermann oli hiljem abiellunud Sürgavere mõisavalitseja Jaan Lillakuga ning otsitav hauakivi leitigi Lillakute perekonna platsilt. "Hauakivi oli kummuli keeratud ning kui me palusime kiviraiduritel selle ära puhastada, selguski, et tegemist on Eesti lipu õmbleja viimse puhkepaigaga", jutustas Pihlak. | ||
10 aastat tagasi - Eesti lipu 120. aastapäeval - pühitseti esimese sinimustvalge lipu õmbleja Emilie Rosalie Beermanni hauaplats. Mälestuskivi pidulikule avamisele olid tulnud Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste ja Eesti Üliõpilaste Seltsi vilistlane Mart Laar. Hauakivi kujundas Viljandi kunstnik Aate-Heli Õun ja pühitses Pauluse koguduse õpetaja Mart Salumäe.
| ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale