Lea, ma võin sulle öelda sina, sest me tunneme juba aastaid. Kuigi mina olen näinud organisatsioonis lennukaid tõuse ja kummalisi langusi nii Tartus, kui ka Lääne-Virumaal ja tegutsen siiski veel toetajaliikmena, tekib mul küsimus, kuidas oled sina läbi nende aastate säilitanud usku organisatsiooni ning leidnud endas jõudu ja tahet kogu nende aastate vältel järjepidevalt tegutseda? Kust see sinu vägi ja jõud tuleb ja mis on Naiskodukaitses see, mis sind köidab?
Meeldib see, et igaühel on võimalus valida oma väljund organisatsioonis. Ole sa noor või eakas, sportlik või tugitoolisportlane, õppur või akadeemik – peamine, et sul on tahe tegutseda ning hinges see miski, mis sunnib sind mitte jääma kõrvaltvaatajaks, vaid panustama oma maa, oma inimeste ja pere jaoks.
Jõudu annab see, kui näed, et see, mida teed on oluline ja vajalik. Kõik need teadmised, mis on õpitud Kaitseliidu kooli erinevatel kursustel on vajalikud mitte ainult sõjaolukorras, vaid ka igapäevaselt oma tööd tehes ja tavaelus. Ma pean silmas nii juhtimiskoolitusi, kui esmaabiõpetaja, rühmaparameediku ja instruktorikoolitust, jne.
Aastal 2015 esitati sind Naiskodukaitse Viru ringkonna poolt aasta naiskodukaitsja nominentide hulka. Oled Väike-Maarja jaoskonna uhkus. Sinu varasalves on küll mitmeid teenetemärke ja tunnustusi, aga tuli taoline üle-eestiline esiletõstmine sulle üllatusena?
Tuli küll üllatusena, sest ma olen praegugi veendunud, et meie Viru ringkonnas on palju tublisid ja aktiivseid liikmeid, kes oleks kindlasti väärinud nominendi tiitlit.
Milline on ühe tavalise naiskodukaitsja (sinu) elu? Kui palju see erineb sellest elust, mida sa elasid enne organisatsiooni astumist? Oleks see sinu hinnangul rikkam või vaesem ja miks?
Elu on tunduvalt huvitavam ja kõik oleneb sellest, kui palju sa ise soovid panustada oma vaba aega organisatsiooni tegevustesse. Olles läbinud kõik baasväljaõppe moodulid, tekib sul aimdus, mida täpsemalt igas erialagrupis tehakse ja mis sulle endale huvi pakub. Võimalusi enda arendamiseks on palju.
Kui olulist rolli mängib sinu elus üldse Niskodukaitse ja miks sa sellesse ühesse suurimasse naisorganisatsiooni kuulud?
Naiskodukaitsega liitumine oli üks õigemaid otsuseid minu elus. See on pakkunud nii palju avastamisrõõmu omaenese võimetest, iseenda ületamist koormusmatkadel, toredate kaaslaste leidmist. Olen käinud kohtades, kuhu muidu kindlasti ei oleks kunagi sattunud.
Kui rääkida veel tunnustamisest, siis kui oluline on ühe vabatahtliku jaoks üldse tunnustamine? Sina, kui vabatahtlik juht ja instruktor omad ju oma pikaajalise liikmena tõenäoliselt kindlat seisukohta?
Tunnustamine on tagasiside tehtud tööle. Tore, kui märgatakse ja seda hinnatakse. Aga tunnustus on ka see, kui peale õppust tullakse ja öeldakse, et oli raske, aga omandasime uusi teadmisi.
Kui sa peaksid Naiskodukaitset lühidalt iseloomustama või kokku võtma selle, miks üks inimene peaks kuuluma sellesse organisatsiooni, siis millised need sõnad või laused oleks?
Naiskodukaitsesse tullakse erinevatel põhjustel, kuid jäävad vaid need, kes tunnevad endas tahet ka midagi ära teha. Pole tähtis, kas tegeled noortega, käid metsas toitlustamas või tagad õppustel meditsiini, tegeled formeerimisega või staabiassistendina – sa oled vajalik!
Igapeäevases argirutiinis on meil ju 101 asja, mis vajab toimetamist: pere tahab toitmist, ahi nõuab kütmist, lähedased nõuavad oma jne. Kuidas sa Naiskodukaitse jaoks aega leiad? Ja miks on just Naiskodukaitse see, millesse oma energiat panustad? Ei saa sa ju ometi öelda, et isamaa-armastusest, või saad? Konkurentsis on ju veel mitmed harrastused, aga sina oled valinud just selle tee. Miks? Mida see kuuluvus sulle annab?
Kuigi see võib kõlada pateetiliselt, aga ma tõesti armastan oma isamaad! Meie põlvkond on kasvanud ilma otsese sõjaohuta, aga minu isa oli sunnitud sõdima ja minu mõlemad vanaisad viidi Siberi vangilaagrisse. Tänasel päeval on kogu maailmas olukord ärev ja kui meie võimuses on oma riiki aidata, miks mitte seda siis teha.
Kaitseliit on mulle niipalju andnud, et see aeg, mida ma oma vabast ajast osaledes erinevatel õppustel, või koolitades teisi – ei ole tühine ajaraisk. Olen tänulik ka perele, et nad on siiani mõistvalt suhtunud.
Lõpuks ehk traditsiooniline küsimus. Mis teeb naiskodukaitsjast hea naiskodukaitsja? Miks üldse on oluline sinu, kui aasta naiskodukaitsja nominendi arvates hea või oluline kuuluda Naiskodukaitsesse?
Need oskused ja teadmised, mis omandatakse naiskodukaitses, on vajalikud ka tavaelus kõigile. Naiskodukaitse ei ole ainult püssiga mööda metsi rassimine, vaid palju laiapõhjalisem. Siin õpitakse nii pidulaudu katma, pidusööke tegema, esmaabi andma, metsas ellu jääma, igapäevaturvalisust, jne, jne. Siin tunnetad õlg-õla tunnet; tead, kuidas toimib meeskonnatöö ja leiad sõbrad kogu eluks. Tule sinagi naiskodukaitsesse!
Lea Matusorg
| ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale