Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene Esimese Eesti Wabariigi ajal tegutses praeguse Lõuna-Läänemaa alal tervelt neli Naiskodukaitse jaoskonda: Kirbla, Lihula, Massu ja Virtsu. Neil aegadel elas maal tunduvalt rohkem inimesi kui praegu. Naiskodukaitse põhiülesandeks oli aidata Kaitseliitu ja selleks koguti raha teeõhtute ja loteriide korraldamise abil. Väga aktiivselt võeti osa Kaitseliidu poolt pakutavatest koolitustest - toitlustamine ja meditsiin. Mitmed naised vajasid hiljem neid koolitusi selleks, et ellu jääda Siberi karmides tingimustes. Nagu Kaitseliit, nii ka Naiskodukaitse likvideeriti ootamatult ja algasid repressioonid. Suur osa organisatsiooni liikmeid suutis emigreeruda ja nad kannatasid elu lõpuni koduigatuses. november 2015 ← Eelmine Karuse jaam üllatas naiskodukaitsjaid ehedusega Järgmine → Risti jaoskond loob traditsioone Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta

Esimese Eesti Wabariigi ajal tegutses praeguse Lõuna-Läänemaa alal tervelt neli Naiskodukaitse jaoskonda: Kirbla, Lihula, Massu ja Virtsu. Neil aegadel elas maal tunduvalt rohkem inimesi kui praegu. Naiskodukaitse põhiülesandeks oli aidata Kaitseliitu ja selleks koguti raha teeõhtute ja loteriide korraldamise abil. Väga aktiivselt võeti osa Kaitseliidu poolt pakutavatest koolitustest - toitlustamine ja meditsiin. Mitmed naised vajasid hiljem neid koolitusi selleks, et ellu jääda Siberi karmides tingimustes. Nagu Kaitseliit, nii ka Naiskodukaitse likvideeriti ootamatult ja algasid repressioonid. Suur osa organisatsiooni liikmeid suutis emigreeruda ja nad kannatasid elu lõpuni koduigatuses.

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta
Naiskodukaitse Massu jaoskond ja kodutütred tõenäoliselt aastal 1936.Foto Hanila muuseumist

Nii näiteks põgenes Saksamaale Lihula jaoskonna aktiivne liige, kooliõpetaja Jutta Soovik, kes lisaks naiskodukaitse tööle aitas koguda raha ka Lihula vabadussõja mälestussamba püstitamiseks. Kirbla jaoskonna pikaajalisel esinaisel, kooliõpetaja Marie Ollinol, õnnestus pääseda repressioonidest, kuid üks jaoskonna asutajaliikmetest, taluperenaine Nelly-Adele Schmidt, arreteeriti koos perega 1941 aastal. Siiski õnnestus tal põgeneda koos poegadega läände. Ka Massu esimesel esinaisel Elise Helene Roomannil õnnestus põgeneda läände, kuid Virtsu esimene esinaine  Aino Koitla arreteeriti 1941. aastal ja ta tegi läbi Siberi teekonna.  Sama juhtus ka naiskodukaitse aktiivse liikme, arveametnik Helene Veskeriga.

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta
Lihula vabadussõja mälestussamba juures. Foto Mirjam Varik

Ukraina sündmused tuletasid paljudele meelde, et elame endiselt rahutus maailmas. Eelmise aasta septembris kogunes kokku üle kümne naise, et moodustada  Lõuna-Läänemaale Naiskodukaitse jaoskond. Tänapäeva algajate naiskodukaitsjate esmaseks ülesandeks on läbida baasväljaõpe, mis koosneb sõduriõppest, organisatsiooniõppest, esmaabi kursusest ja toitlustamise aluste omandamisest. Lisaks püstitas Lõuna-Läänemaa jaoskond oma esimese aasta ülesandeks uurida välja, kes olid meie eelkäijad, mis oli nende saatus ja millised olid nende aated ning ülesanded. Oleme istunud tunde arhiivides, surfanud internetis ja küsitlenud vanemaid inimesi ning tänaseks oleme saanud andmeid  nelja jaoskonna juhatuste ja asutajaliikmete kohta. Päris palju on siiski veel teadmata, sest eelkäijate jälgi on raske ajalugu püüdnud kustutada.  Ajaloojälgi oleme otsinud Lihula  ja Hanila muuseumis, Virstu harrastusmuuseumis ja Karuse jaamas. Täname kõiki, kes on meid aidanud!

Esmakordselt tähistasime sel aastal Lihula naiskodukaitse mälestuspäeva valge liilia retkega läbi Lihula mälestussaba juurde. Meil on kujunenud tihe koostöö Kaitseliidu Lihula üksikkompaniiga ja aitame kaasa meie ühiste ruumide korrastamisel Lihula mõisas. Osalesime Lihula vabadussõja mälestussamba 80. aastapäevale pühendatud ajaloopäeva korraldamisel. Oleme kaasa löönud ka noorkotkaste ja kodutütarde tegemistes. Selle aasta suurimaks saavutuseks on võistkondlik võit Valge Laeva patrullvõitlusel.

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta
Foto Heino Rebane

Kõik, kes on huvitatud naiskodukaitse tegevusest Lõuna-Läänemaal,  on palavalt oodatud meie hulka.

Kaja Lotman 30.november 2015

FastLion CMS

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene

Naiskodukaitse Massu jaoskond ja kodutütred tõenäoliselt aastal 1936 Foto Hanila muuseumist Nii näiteks põgenes Saksamaale Lihula jaoskonna aktiivne liige, kooliõpetaja Jutta Soovik, kes lisaks naiskodukaitse tööle aitas koguda raha ka Lihula vabadussõja mälestussamba püstitamiseks Esimese Eesti Wabariigi ajal tegutses praeguse Lõuna-Läänemaa alal tervelt neli Naiskodukaitse jaoskonda: Kirbla, Lihula, Massu ja Virtsu. Neil aegadel elas maal tunduvalt rohkem inimesi kui praegu. Naiskodukaitse põhiülesandeks oli aidata Kaitseliitu ja selleks koguti raha teeõhtute ja loteriide korraldamise abil. Väga aktiivselt võeti osa Kaitseliidu poolt pakutavatest koolitustest - toitlustamine ja meditsiin. Mitmed naised vajasid hiljem neid koolitusi selleks, et ellu jääda Siberi karmides tingimustes. Nagu Kaitseliit, nii ka Naiskodukaitse likvideeriti ootamatult ja algasid repressioonid. Suur osa organisatsiooni liikmeid suutis emigreeruda ja nad kannatasid elu lõpuni koduigatuses.

Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna esimene aasta

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse