Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Minevik elab meie keskel Minevik elab meie keskel Sakala ringkonnas on NKK mälestuspäeva tähistamise traditsioon kolmeaastane. Sel aastal sõitsime pühapäeval, 27. aprillil Kolga-Jaani, kus toimus jumalateenistus. See oli pühendatud kohalikele tublidele ennesõjaaegsetele naiskodukaitsjatele. mail 2014 ← Eelmine Ka kohvikann ja pesumasin naeravad! Järgmine → Neli kanuud, kümme sõudjat ja loendamatu hulk kive (parkimiseks) Minevik elab meie keskel

Minevik elab meie keskel

Sakala ringkonnas on NKK mälestuspäeva tähistamise traditsioon kolmeaastane. Sel aastal sõitsime pühapäeval, 27. aprillil Kolga-Jaani, kus toimus jumalateenistus. See oli pühendatud kohalikele tublidele ennesõjaaegsetele naiskodukaitsjatele.

Minevik elab meie keskel
Foto: NKK Sakala ringkond

Pärast jumalateenistust asetasime küünlad Kolga – Jaani kihelkonna Vabadussõjas langenute mälestusamba  jalamile.

 

Edasi siirdusime Kolga – Jaani kalmistule, kus puhkavad Kolga – Jaani üksikrühma jaoskonna naiskodukaitsjad:  Aliide Mölter, Mai Välba, Magda Uus.  Lalsi üksikrühma jaoskonna esimese esinaise Marie Vaheri hauale asetasime küünla Lalsi surnuaias. Pr. Vaher on hilisema eesti katoliku vaimuliku, teoloogi, ajaloolase, literaadi, tõlkija ja kirjastaja Vello Salo ema. Sattunud vene sõjavangi ja põgenenud Itaaliasse, võttis 1945. aastal toona  Endel Vaher endale uueks nimeks Vello Salo, et säästa oma kodumaale jäänud sugulasi Nõukogude repressioonidest.

Minevik elab meie keskel
Foto: NKK Sakala ringkond

 

Enne sõda oli Kolga – Jaani ümbruses kolm NKK jaoskonda, lisaks veel Kaavere üksikrühma jaoskond. Liikmete arv oli asutamisest 1929. aastal alates 24 naisest kuni 61 - 1938. aastal.

 

Meenutusi oma emast Magda Uusist jagas meiega tema poeg Valdur. Soliidsele härrasmehele meenusid Kaitseliidu paraadid Kolga – Jaanis, kus ka tema isa kaitseliitlasena osales. Fotomeenutus oli pealik J. Käosaare matustest, mis olid olnud väga suured. Ka pr. Käosaar oli tegev Kaitseliidus – nimelt oli ta kohalik Kodutütarde juht. Elevust tekitas hr. Valduri jutt sellest, kuidas kõigil naistel pidid olema ühepikkused kleidid ja seda siis joonlauaga maapinnalt mõõdeti.

Minevik elab meie keskel
Foto: NKK Sakala ringkond

 

Tagasi tulles käisime Viljandi kalmistutel. Asetasime küünlad Sakala ringkonna auliikme Aliide Lutsu, esimese Sakala ringkonna  esinaise Erika Oskar-Männiku ning ainsa naise, kes sõdurina Vabadusristi välja teenis Anna – Marie Kuke (Vabadussõjas Peeter Ronk) haudadele.

Minevik elab meie keskel

24. aprillile kõige lähemal pühapäeval on üle-eestiline Naiskodukaitse mälestuspäev.

1942. aastal mõrvati Sosva surmalaagris mitmeid naiskodukaitsjaid. Teiste hulgas hukkusid surmakuuli läbi Naiskodukaitses juhtivatel kohtadel olnud Alice Kuperjanov, Ebba Saral, Salme Noor ja Alviine Rüütel. Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine sai alguse 1998 Tartust.

Minevik elab meie keskel
Fotod. NKK Sakala ringkond
Ene Sügav 4. mail 2014

FastLion CMS

Minevik elab meie keskel

Minevik elab meie keskel

Foto: NKK Sakala ringkond Pärast jumalateenistust asetasime küünlad Kolga – Jaani kihelkonna Vabadussõjas langenute mälestusamba jalamile Edasi siirdusime Kolga – Jaani kalmistule, kus puhkavad Kolga – Jaani üksikrühma jaoskonna naiskodukaitsjad: Aliide Mölter, Mai Välba, Magda Uus Sakala ringkonnas on NKK mälestuspäeva tähistamise traditsioon kolmeaastane. Sel aastal sõitsime pühapäeval, 27. aprillil Kolga-Jaani, kus toimus jumalateenistus. See oli pühendatud kohalikele tublidele ennesõjaaegsetele naiskodukaitsjatele.

Minevik elab meie keskel

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse