Harimise protsessi meie kallal alustas Margus-Tarmo Pihlakas andes ülevaate kõneleja veenvusest ning kõne sõnalistest ja mittesõnalistest elementidest. Esimeste vabatahtlikena saime Katiga vist päeva kõige jubedama rolli – pidime mängima messi külastajaid, lakkamatult sädistavaid ja vatravaid sõbrannasid, kes teiste jutule lihtsalt sisse sõidavad. See koomusk meenutas pigem valmi „Luik, haug ja vähk“ – naiskodukaitsjad püüdsid meile küsimusi esitada ja oma organisatsiooni tutvustada, Kati soovis minna teise boksi hilpe vaatama, minul oli neurootiline huvi hoopis laual oleva nänni ja Kaitse Kodu! ajakirja vastu. Neil vaestel naiskodukaitsjatel oli üsna keeruline meiega jutule saada, rääkimata veel „müügitööst“.
Teine rollimäng oli risti vastupidine – külastajad olid väga pelglikud ja arad; aktiivsed ja pealetükkivad propagandistid suutsid nad päris ära ehmatada. Kolmas lavastus oli üllatuslik mõlemale osapoolele, kuna külalised ei teadnud, et neile ei hakatagi tutvustama Naiskodukaitset ja naiskodukaitsjad omakorda ei teadnud suurt midagi organisatsioonist, mille nad hoobilt välja mõtlesid. Nalja oli kogu aeg.
| ||
Koos juhendajaga sai pärast mänge tehtud kokkuvõte, kuidas oleks messil efektiivne külalistega suhelda ja käituda. Mõned olulised punktid: *) Mõtle oma esimesele lausele või küsimusele, mille esitad. Vastus sellele peab olema „jah“, eitust on pärast raskem ületada. *) Räägi vähem ja uuri inimese kohta rohkem. Inimestele meeldib endast rääkida, huvi tundmine on nende jaoks meelitav. *) Taju teise inimese psühholoogiat, ära ole pealetükkiv ega liiga tagasihoidlik. *) Paku oma boksi või laua juures tegevust, millega tähelepanu tõmmata ja huvi äratada, nt omamoodi noolemäng. *) Võimalusel löö sõbrad/sõbrannad lahku, et neile individuaalset tegevust pakkuda, siis saad nendega kontakti. *) Ära koorma inimesi infoga üle, suurt hulka andmeid on raske registreerida. Vestluskaaslasel võib tekkida tunne, et teda tahetakse petta.
„Kõneleja veenvuse teema käsitlemisel suutis Margus-Tarmo inimesi analüüsima panna ja seostas teema hästi praktikaga. Rollimänge oleks hea meelega veel ja veel nautinud, kuni perfektsete tulemiteni,“ kommenteeris tundi Viru maleva teavituspealik Kristel Kitsing.
|
Projektijuhtimise õppes jagati üksteisele oma kogemusi ürituste korraldamise telgitagustest. Projekti eeltegevused, ülesanded läbiviimisel ja järeltegevused said osadeks lahatud päris mitmegi ettevõtmise näitel, mis varem laiemalt kajastamist on leidnud. Sealhulgas näiteks Naistelt naistele, Naiskodukaitse fotokonkurss, Mari Raamoti näidendi lavaletoomine. Praktilisusest lähtuvalt oli kõigil liikmetel võimalik osaleda just selle grupi töös, mis enam huvi pakkus ja millesarnane üritus juba omal plaani on ootamas. Väga põhjalik ülesannete loetelu sisaldas nii meeskonnakoosolekuid ja ressursside kavandamist, kui ka reklaami, VIP-ide saatmist ja prügimajandust.
| ||
Üks olulisemaid teemasid koolitusel leidis käsitlemist teisel päeval – Naiskodukaitse sõnumid. Lääne ringkonna Risti jaoskonna esinaine ja AVS grupi juht Kati Ojaver-Heidemann pidas uute hüüdlausete ja loosungite väljatöötamist eriti vajalikuks: „Muidu on oht „vananeda ja igavaks muutuda“.“ Rühmatöödest tuli sloganeid seinast seina – tõsiseid ja väärikaid, konkreetset konteksti ja pildimaterjali vajavaid, vaimukaid ja löövaid. Nii näiteks jõuti koos tõdemuseni, et naiskodukaitsja on parim koduvalve, investeering vaid 12 eurot aastas. Selle loosungiga lubati järgmisel messil minna G4S telgi kõrvale propagandat tegema.
Parimad väljamõeldud sõnumite seast selgusid „missivõistlusel“, kus iga koolitusel osaleja oli ¾ürii liige. Suurima skoori teenis slogan „Seelikutriibust digilaiguni“ – kõlab ju hästi? Kokkuleppe kohaselt läheb uute sõnumite kogum üles Naiskodukaitse sisefoorumisse AVS eriala dokumentide juurde. Organisatsiooni liikmetel on võimalik neid edaspidi heaperemehelikult kasutada, sobivaks vormida, täiendada – vastavalt olukorrale ja andmekandjale, olgu see siis reklaamvoldik või T- särk.
| ||
Viimase ühistööna arutleti Naiskodukaitse sümboolika ja selle kasutamise üle. Ka selles valdkonnas, nagu paljudes muudeski, oli mitmel ringkonnal ühiseid kitsaskohti. Kuna peatselt hakatakse välja töötama Naiskodukaitse sümboolika kasutamise juhendit, siis loodetavasti on meie väikesest eeltööst ka tulevasele sümboolikakomisjonile abi. Ave Proos Lääne ringkonna AVS grupist kiitis nädalavahetust, pidades kõige olulisemaks silmast silma kohtumist teiste PR- inimestega, et muresid ja rõõme jagada: „Koolitus tugevdas soovi sama hooga oma tööd jätkata.“ – Mis, sa hing, veel ühelt koolituselt ootad? Ma kiidan ka! Sellistel kokkusaamistel on alati vähemalt kaks boonust juba ette ära määratud – iga kord näed vähemalt ühte tuttavat ja saad juurde vähemalt ühe uue tuttava. Meie vastuvõtt Tartus oli väga hästi korradatud, alates Leane ja Marilini organiseerimisoskusest kuni toitlustuse ja voodipesuni. Jajah, just voodipesuni, mille rõõmsate värvide üle kõik imestada jõudsid.
| ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale