Õppus toimub nii staabi- kui ka väliõppusena. Õppuse stsenaariumi järgi toimub elanike evakuatsioon Narvast ja Sillamäelt. Selleks harjutavad 30. aprillil Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna evakuatsiooni sihtüksused koostöös ida päästekeskusega protseduurilisi tegevusi transpordipunktide avamisel Narvas ja Sillamäel ning kogunemispunktide avamist Jõhvis ja Rakveres.
„Kaitseliidu Kirde maakaitseringkond kutsus õppuse Miljon Miksi ellu aastaid tagasi selleks, et harjutada vastavalt Eesti kaitseplaanile ja laiapindsest riigikaitsest tulenevaid ülesandeid. See õppus annab meile ja kõikidele koostööpartneritele hea võimaluse planeeritud tegevusi päriselt maastikul läbi harjutada,“ ütles ringkonna pealik kolonelleitnant Jaanus Ainsalu.
„Evakuatsiooniõppus Miljon Miksi on meile vajalik selleks, et evakuatsiooni sihtüksused saaksid läbi harjutada tegevusi, et olla head koostööpartnerid päästeametile ning tuvastada järjekordseid õpikohti,“ ütles evakuatsiooniõppuse kaitseliidu poolne peaplaneerija, naiskodukaitse Viru ringkonna instruktor Aili Ehamaa. „Tänavu keskendume enne harjutust evakuatsiooni sihtüksuste väljaõppele ning harjutame esmakordselt koos ida päästekskusega ulatusliku evakuatsiooni läbiviimisel transpordi- ja kogunemispunktide töö korraldamist.“
Õppusele Miljon Miksi 2025 on kaasatud koostööpartneritena päästeameti ida päästekeskus, kohalikud omavalitsused (Narva, Sillamäe, Jõhvi, Rakvere) ja 1. jalaväebrigaadi ajateenijad. Kokku osaleb õppusel ligi 400 inimest.
„Oleme varasemalt harjutanud Kaitseliidu evakuatsiooni sihtüksustega koostööd evakuatsioonikohtade avamisel. Sel korral on fookuses transpordi- ja kogunemispunktide töö korraldus ning omavaheline infovahetus. Evakueeritavateks on tsiviilriietes ajateenijad, keda viiakse õppuse ohualast ära bussidega,“ selgitas Ida päästekeskuse kriisibüroo juhataja Indrek Pung. Ta kinnitas, et evakuatsiooniõppuse tegevused ei sega linnades elanike igapäevatoimetusi.
Õppus Miljon Miksi toimub aastast 2023. Varasemalt on kaitseliidu kirde maakaitseringkonna vastutusalas toimetavad evakuatsioonirühmad võtnud osa õppusest Kilp 2022, Kirde maru 2021, Põhjakonn 2020, iga-aastasel kaitseväe planeerimis- ja staabiõppusel Decisive Lancer ja ringkonna simulatsiooniõppusel Terav Ora ning korraldanud regulaarset väljaõppetegevust Alutaguse, Jõgeva, Järva ja Viru malevates.
Ulatuslik evakuatsioon on hädaolukorra või selle ohu korral elanikkonna ajutine ümberpaigutamine ohutusse asukohta, et päästa elusid. Ulatuslikuks evakuatsiooniks valmistumine ning selle läbiviimise korraldamine on päästeameti ülesanne alates 1. jaanuarist 2022. Evakuatsiooni elluviimisse kaasab päästeamet erinevaid asutusi ja lähtub eelnevalt koostatud plaanidest.
Paralleelselt õppusega Miljon Miksi harjutavad 28. aprillist kuni 2. maini Virumaal ühisõppusel Kilp rändekriisis tegutsemist politsei- ja Piirivalveameti Ida prefektuur, kaitsevägi ja kaitseliit. | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, Ole valmis! äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale