Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Näpunäiteid Eestis metsa minejale Näpunäiteid Eestis metsa minejale Püüd luua kontakti loodusega, ehk teisisõnu külaskäik metsa võib teadmiste ja oskuste puudumisel lõppeda eksimisega. Alljärgnevas tekstis leiate erinevaid näpunäiteid metsas ebameeldivatest situatsioonidest hoidumise ja nende lahendamise kohta. Pirjo Land Ellujäämine Matkamine ← Eelmine Rännak algab seljakotist, varustusest ja saabastest Järgmine → Käitumine metsas eksimise korral Näpunäiteid Eestis metsa minejale

Näpunäiteid Eestis metsa minejale

Püüd luua kontakti loodusega, ehk teisisõnu külaskäik metsa võib teadmiste ja oskuste puudumisel lõppeda eksimisega. Alljärgnevas tekstis leiate erinevaid näpunäiteid metsas ebameeldivatest situatsioonidest hoidumise ja nende lahendamise kohta.

Näpunäiteid Eestis metsa minejale
Foto: Eveli Sammelselg

Siinkohal tahaks märkida, et ei ole võimalik absoluutselt kõiki olukordi ette näha, seega peaks metsa minnes alati arvestama ootamatustega. 

 

Esmane ja kõige tähtsam on võimalike ohtude ennetamine, selleks:

1. Enne metsa minekut laadige oma mobiiltelefon ning veenduge, et see on töökorras. Pange telefon sellisesse kohta, kust seda oleks võimalik kiiresti kätte saada, kuid, et see oleks kaitstud märjaks saamise eest. Abi kutsumiseks ei pea Teil olema kõneaega – see on tasuta. Kui Teie telefon väidab, et olete levist väljas, siis eemaldage sim-kaart, et telefon saaks leida lähima teisest operaatorfirmast pärineva leviala. Abi saate kutsuda numbril 112.

2. Uurige kaardil kohta, kuhu planeerite minna. Tehke selgeks, kus asuvad lähimad suured maanteed, kas ja kus asuvad veekogud, sood ja riigimetsad. Mõelge valmis maa-ala suurus, kus soovite liikuda, leidke kaardil seda ala piiravad objektid. Näiteks, sisenedes maa-alale ning liikudes kogu aeg põhja suunal, tuleb Teil lõpuks ette jõgi, mis ongi Teie poolt valitud maa-ala piiriks põhja suunal, seega seda ei tohiks ületada. Jätke meelde ilmakaare suund, kust poolt Te sisenete maa-alale.

3. Õppige selgeks kompassi kasutamine, samuti ilma kompassita ilmakaarte määramine.

4. Teavitage alati kedagi oma plaanidest minna metsa, sealjuures püüdke võimalikult täpselt selgitada oma planeeritav marsruut.

5. Uurige enne metsa minekut ilmastikuolusid. Kui Teid ei võlu just looduse stiihia, siis ei ole soovituslik minna metsa lähenevate tormide, äikese, tugeva pakase ja muude ekstreemsuste ajaks.

6. Oma riietus valige ikka ilmaolude järgi ning katke end riietega kiht-kihilt. Metsa minnes pange jalga hüppeliigest toetav jalanõu, näiteks matkasaabas. Peakate võib olla määrava tähtsusega, seda nii soojal kui ka külmal ajal. Ligi poole oma keha soojusest kaotate just pea kaudu.

7. Metsa tasuks kaasa võtta metallist (saab vajadusel keedunõuna kasutada) nn avariikarbikene, mille sisuks oleks:

  • tikud (hermeetiliselt pakitud)
  • haaknõel (nt erinevate kinnituste tegemiseks ja ka õngekonksuks)
  • tamiil (nt erinevate sidumiste ning õnge tegemise jaoks)
  • suur prügikott (nt vee kandmiseks või saamiseks, varjualuse ehitamiseks)
  • vatt või tampoon (nt hea süütealgatus)
  • sidemerull (nt esmaabi andmiseks või millegi sidumiseks, vee kurnamiseks)
  • veepuhastustabletid ja/või kaaliumpermanganaat
  • pisike peegel (märguandmiseks)

Lisaks sellele peaks kaasas olema väike meditsiinipaunake ja alati tasub kaasa võtta rohud, mida Te peate pidevalt tarbima (olgugi, et plaanite õigeks ajaks koju jõuda).

Kindlasti ei tohiks unustada varusokke, sest jalad peavad olema kuivad ja terved.

Ei teeks paha sokutada endale tasku karamellikomme ja kuivatatud puuvilja. Lõpetuseks kõige olulisemad asjad – NUGA, VESI, TIKUD, KOMPASS JA KAART.

 

Eelpool toodud seitset punkti järgides riskite vähem ning olete paremini ettevalmistatud erinevateks ohuolukordadeks.

Pirjo Land

FastLion CMS

Näpunäiteid Eestis metsa minejale

Näpunäiteid Eestis metsa minejale

Foto: Eveli Sammelselg Siinkohal tahaks märkida, et ei ole võimalik absoluutselt kõiki olukordi ette näha, seega peaks metsa minnes alati arvestama ootamatustega Esmane ja kõige tähtsam on võimalike ohtude ennetamine, selleks: 1 Püüd luua kontakti loodusega, ehk teisisõnu külaskäik metsa võib teadmiste ja oskuste puudumisel lõppeda eksimisega. Alljärgnevas tekstis leiate erinevaid näpunäiteid metsas ebameeldivatest situatsioonidest hoidumise ja nende lahendamise kohta.

Näpunäiteid Eestis metsa minejale

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse