Suvekuumus oli andnud oma esimesed ilmingud ning naiste meel rõõmus! Kogunemispaigaks kostus sasinaid: “Kas sa ka ujukad õhtuseks sulpsuks kaasa võtsid?” ning “Kuidas me lõket teeme kui päästeamet kuulutas välja tuleohtliku aja?”. | ||||
Kohale kogunes 18 Rakvere jaoskonna naiskodukaitsjat, trobikond lapsi ja üks koer.
“Mina teen tempot!” ütles MTÜ Luureretked instruktor Evelin Sammel ja viitas oma kõhule, milles kannab peagi sündivat beebit ning meie kõige värskem liituja hingas kergendunult: ”Kui ma kutset nägin, arvasin, et läheb raskeks matkaks, millest tulen läbi higi ja pisaratega, aga näen, et naised on mõistlikud.”
Teele asumise eel laotas Sammel niidule teki ja palus naistel meelde jätta, mis sellel on. Tekil oli 17 esmapilgul suvalist eset, kuid matka käigus selgus, kuidas neid esemeid kasutada metsas ellujäämiseks. | ||
Naised peatusid metsaservas. Jutuks tuli Eesti malts ning selgus, et selles peitub tervendav vägi. Kadaka energia on näiteks õnnistav ja maagiline, kibuvits aga meeliülendav. Kadakas alandab palavikku, vaigistab valu ja erutab seedetegevust. Kibuvits aga tõstab organismi vastupanuvõimet, leevendab põletikku ja peatab verejooksu.
Rannaliival viitas Sammel merihumurile ja merisinepile ning ütles: “Neid tohib süüa - väga maitsev vitamiiniallikas!” ning seltskonnast kostus jahmunud tõdemus: “Ma olen terve elu rannas elanud, aga mul polnud õrna aimugi!”
Naised mekkisid nii merihumurit kui -sinepit ja uuesti merihumurit, sest selgus, et merisinep on võrdlemisi kibeda maitsega. Maitsega, mida on hea välja loputada lonksu vee ja ampsu merihumuriga.
| ||
Sammel tõdes, vee destilleerimine võib karmides tingimustes osutuda oskuseks, mis päästab elusid ja õpetas Rakvere jaoskonna naised vett destilleerima.
“Lõika pudelist tass, tee korki auk, pane sammal või kuuseoks korki,” rääkis Sammel nii nagu tegi ja märkis: “Mida tihedamalt, seda parem”. Selgus, et ka süsi on puhastav, aga selle kogumist tuleb ette mõelda. Ka liiva ja kive võib pudelisse panna. Seejärel tuleb vesi “filtrist” läbi valada. Mida väiksema hooga tilgub, seda parem.
“Sama asja saab ka kilekotiga teha, kuid kõige kindlam vee destilleerimise viis on siiski keetmine,” sõnas Sammel.
Naised saatsid mitmekordselt destilleeritud vee ringile ja tõdesid: “Vähem süsi maitset kui eelmine kord,” ning isegi “Vähem sambla maitset”.
|
Enne lõkkeplatsile suundumist oli aeg teha üks õhtune sulps, mis oli enamus sulpsajatele selle suve esimene sulps. Need, kes ujuda ei soovinud, muljetasid kaldal ja hoidsid Rannavalvele omaselt terast pilku sulpsajatel.
“Te tegite viinerid kodus valmis!” rõõmustas lõkkeplatsile saabunud Naiskodukaitsja, kes matka eel muretses, kuidas pidada grilliõhtut tuleohtlikul ajal. “Pole ühtegi probleemi, mida ei saa planeerimise abil ennetada,” kinnitas aga rõõmsameelselt matka korraldaja Laila Talunik.
Naised laotasid lauale pikniku toidu, muljetasid ellujäämisoskustest ja innustasid meie jaoskonna uusimaid liikmeid oma toimkondadega ühinema. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale