Kui minu postkasti potsatas e-kiri, mille sisuks oli Katri üleskutse töötoas osalemiseks, siis ei kahelnud ma hetkekski. Teadsin kohe, et soovin osaleda, valisin endale sobiva kuupäeva ja registreerusin. Vahepeal jõudsin endas kahtlema hakata, et võib-olla ei saa ma hakkama või ei oska kaasa rääkida, sest mis seal salata, olen ju 40+ aastat vana ja IT-valdkonnas mitte just kõige "teravam pliiats", nutiseadmetesse suhtun mõningase kartusega. Samas töötan igapäevaselt kontoris ja arvuti taga, taskus on nutitelefon ning mõni aasta tagasi „murdusin“ ja minust sai Facebooki kasutaja. Õnneks taipasin üsna ruttu, et töötuba on mõeldud kõigile, kahtlused asendusid uudishimuga ja nii veetsingi asjaliku pühapäeva koos vahvate naistega. |
Maailm meie ümber muutub üha nutikamaks, mis on iseenesest ju rõõmustav, aga paraku tuleb tõdeda, et kogu sellel nutimaailmal on ka tumedam pool, mis võib ohustada meid kõiki. Töötoas rääkisime turvalistest paroolidest, kasutajakontodest, õngitsuslehtedest, pahavarast, nutiseadmetest ja paljust muustki. Selgemaks said ka mõned lihtsad põhitõed, mida järgida: kaitse oma nutiseadmeid, ära jaga oma paroole kellelegi, sotsiaalmeedias tegutse targalt.
Koolitaja Sille kohta on jagada vaid kiitvaid sõnu, sest sellist kirge ja pühendumust kohtab harva. See naine teab, millest räägib ja teemat valdab ta suurepäraselt. Sille jagas meiega palju huvitavat ja vajalikku infot ning isiklikke kogemusi, lisaks tõi ta näiteid elust enesest (Eestist ja välismaalt), saime ka hulgaliselt soovitusi, millele tasuks internetiavarustes toimetades tähelepanu pöörata ning nutiseadmeid kasutades rakendada. Küberturvalisusele pühendatud tunnid möödusid lausa lennates.
Kokkuvõtteks: ise küsin ja ise vastan. Mida andis mulle ühepäevane "käed-küljes" küberturvalisuse töötuba? Eelkõige kasvas teadlikkus, kuidas internetis turvalisemalt ja targemalt käituda, kuidas nutiseadmeid mõistlikult kasutada ja millised ohud võivad sotsiaalmeedias varitseda. Uued vajalikud teadmised, mis töötoast sain, kavatsen oma igapäevaellu rakendada ja seeläbi enda ja oma lähedaste turvalisust tõsta. Ma usun, et kõik naised, kes töötoas osalesid, jagavad minuga arvamust, et küberturvalisus on teema, millesse tasub tõsiselt suhtuda. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale