Mõtet korraldada konverents, kus tuleks käsitlusele just jaoskonna tasandile olulised teemad arutas Rapla jaoskonna juhatus juba möödunud aasta augustis. Tundus, et see oleks midagi sellist, mis oleks vajalik endale ja kasulik teistele ning lisaks pakuks väljakutset ka korralduslikust küljest. Kui ka ringkonna juhatus idee heaks kiitis ja üritus 2013. aasta tegevusplaani kirja sai, ei jäänudki muud üle kui konverentsi korraldama hakata.
Jättes vahele korralduslikud tõusud ja mõõnad ning hüpates koheselt 20. aprilli varahommikusse näeme me Alu mõisas toimetamas vilkaid Rapla jaoskonna liikmeid, kes kibekiirelt igaüks oma ametis konverentsiks valmistumas. Kes sorteerivad all raamatukogus palavikuliselt paberivirnasid ja lappavad kokku konverentsi mappe, kes lükkab Nato-saalis mööblit ja sätib projektorit. Terve hulk naisi paneb köögis hommikusööki valmis – lõikab puuvilju, teeb kohvi, jookseb vorstipakiga ja sätib saiaviile. Hoolimata kõikide toimekusest tundub, et kohe-kohe saabuvad kutsutud külalised ja ei jõuta kuidagi omadega enne nende tulekut valmis. Aga peaaegu jõuti. Pisut toimetamist ja siia-sinna jooksmist oli näha küll veel ka peale esimeste külaliste saabumist, aga konverentsi alguskellaajaks oli siiski igasugune jooksmine vaibunud ja võis päeva tähtsaimale osale keskenduma hakata. |
Saal oli täis Naiskodukaitse pidulikus vormis ootusärevaid naisi. Konverentsi avasõnad ütles Rapla jaoskonna esinaine ehk siis allakirjutanu. Selle kõne olulisimaks mõtteks oli nädal tagasi Naiskodukaitse esimesel ajalookonverentsil kuuldud sõnad: „Jaoskond ongi Naiskodukaitse!“. See mõttetera võttis kolme sõnaga kokku kogu konverentsi mõtte. Just jaoskonna tasand ongi see, kus saab hästi palju ära teha organisatsiooni ja liikmete arenguks.
Järgnevalt said järgemööda sõna enda tutvustamiseks kõik kohalolevad jaoskonnad. Loetlegem siis siinkohal üles, et Rapla ringkonnast osalesid Rapla, Kaiu, Hiie ja Kaerepere jaoskonnad, Järva ringkonnast Paide ja Koeru jaoskonnad ning Lääne ringkonnast Haapsalu Hiiumaa ja Risti jaoskonnad. Ühtekokku käis koos esinejatega päeva jooksul konverentsilt läbi üle viiekümne inimese. Rapla jaoskond kui võõrustaja kinkis ennnast tutvustades igale külalisele jaoskonna liikmete enda tehtud vilditud seebi pealetikitud liiliaristiga. | ||
Päeva esimene esineja Naiskodukaitse esinaine Airi Tooming rääkis teemal „Jaoskond kui Naiskodukaitse alustala“. Hästi lühidalt kokku võttes selguski, et kuna organsiatsioonis on kõige olulisemad liikmed ja liikmetega tegeleb jaoskond, siis ongi jaoskond kõige tähtsam. Aga loomulikult oli ettekandes tegelikult hulga rohkem sisu. Tallinna ringkonna Lääne jaoskonna esinaine Berit Cavegn rääkis rollidest jaoskonna juhatuses. Kuidas jõuda sellest, et esinaine teeb kõik töö ise ära, selleni, et ka tavalised tegevliikmed on lisaks juhatusele erinevatesse korraldamistesse kaasatud.
Naiskodukaitse kodulehe ja siseveebi hing Eveli Nõgu Tallinna ringkonnast rääkis jaoskonna enesenäitamisest - kus ja kuidas peaks välja paistma, millised on jaoskonna võimalused pildil olemiseks. Harju ringkonna Viimsi jaoskonna esinaine Helen Allas rääkis emotsionaalselt ja isiklikule kogemusele tuginedes, kuidas luua jaoskonda tühjale kohale ehk sinna, kus ei ole juba kümmet või isegi viite naiskodukaitsjat ees ootamas. Tema kirjelduse kohaselt tundus see nii lihtne, et tekkis tahtmine kohe homme jaoskondi looma hakata. | ||
Lääne ringkonna Risti jaoskonna esinaine ja verivärske keskjuhatuse liige Kati Ojaver-Heidemann jagas oma kogemust jaoskonna ja kohaliku kogukonna seosest, suhetest, läbipõimumisest. Jutus oli palju huvitavaid mõtteid, aga mulle jäi kõlama see, et kui keegi mõnel üritusel käib välja huvitava idee, siis ärme jätame seda sinnapaika, vaid ükskõik kui utoopiline see algul ei tundu, teeme ära. Viimase esineja raske roll langes Tallinna ringkonna liikmele ja mentorlusprogrammi üle-eestilisele vabatahtlikule koordinaatorile Marilin Prantsile. Marilin avas mitmedki silmad mentorlusprogrammi olulisuse osas, ent samas oli see ettekanne kõige enam emotsioone ja vaidlusi tekitav. Poolt- ja vastusõnavõtud ei tahtnud kuidagi lõppeda. Lõpuks sundis aeg siiski diskussioonile joone alla tõmbama ja nentima, et ilmselt tuleb seda teemat veel teinekordki käsitleda.
Peale väikest grupitööna sooritatud mõtteharjutust jätkus õhtu näputööga. Rapla jaoskonna liikme Birgit Kuntu juhendamisel valmistati plastmasslusikatest lilli ja plastpudelitest käevõrusid. Oh neid aroome, emotsioone ja rõõmu iseenda valmistatud ilust. Hilisel õhtupoolikul kuulutati üritus lõppenuks. Tunti suurt rahulolu kordaläinud ja hariva päeva üle ning nenditi, et ülimalt tore oli veeta päev nii rõõmsas ja ometi nii asjalikus seltskonnas. |
Suur suur tänu veelkord esinejatele, kõigile osalejatele ja muidugi Rapla jaoskonna tublidele töömesilastele. Aitäh!!! Kõigi eelnimetatute ühisel panusel tõestaski juba selle konverentsi toimumine iseenesest, et jaoskond ongi Naiskodukaitse.
Konverentsi fotod on vaatamiseks väljas siin. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale