Ilmakaare määramine käekella ja päikese abiga Selleks on Teil vaja osutitega kella või tuleb Teil kell maapinnale joonistada.
|
Kell 12.00 on päike enam-vähem lõunas. Suuna täpsustamiseks võib arvestada ajaolu, et keskmine kohalik päikeseaeg erineb Eesti aladel kohalikust vööndiajast kuni 33 minutit, siis annab see suuna hälbeks kuni 8º. Samas, ühes suunas minekul ei oma see mingit tähtsust.
Täpselt samasugust süsteemi on võimalik kasutada täiskuu ajal. Kuu teistes faasides peab hakkama tegema erinevaid tehteid, et arvestada välja, kus antud hetkel asuks täiskuu. Täiskuu puhul saab arvestada veel järgnevate faktidega: 00.00 asub täiskuu lõunakaares; kell 6.00 läänekaares; kell 18.00 idakaares. Ilmakaare määramine varju abiga Selline võimalus eeldab pikemat aega kohapeal viibimist või peab kasutatavaid vahendeid kaasas tassima, et uues kohas uus kell teha. Samuti eeldab selline variant päikese olemasolu terve päeva jooksul. |
Ilmakaarte määramine tähtede abiga Kõige lihtsam on otsida taevalaotusest üles Põhjanael, mis asub Väikeses Vankris. Selleks on vaja üles leida Suur Vanker. Suure Vankri kaks äärmist tähte (nn. tagatelg) tuleb ühendada mõttelise joonega ning pikendada teljega samas suunas viis korda edasi, saadud lõigu otsapunktis, Väikese Vankri „aisa” lõpus asubki Põhjanael. (Skeemi suurendamiseks klikka sellel). |
Liikumine päikese järgi Tihti oleme kuulnud lauset, et ma liigun päikese järgi. Siinkohal tahaks täpsustada, et selline ütlus ei tähenda, et Te liigute päike-sele järgi. Kuna Maa pöörleb ümber oma telje, siis jääb Maalt vaadatuna tunne, et päike tiirleb ümber maa, seega kui liikuda kogu aeg otse päikese suunas, hakkate Te samuti tiirlema. Päikese järgi liikudes tuleb arvestada, et Teie liikumis-suuna ja päikese vaheline nurk suureneb pidevalt. Kui kell 12.00 oli Teil päike otse ees, siis kell 18.00 peaks Teie liikumissuuna ja päikese vaheline nurk olema 90º. Jämedalt mõõdetuna „liigub” päike Teie liikumissuunast iga tunniga ühe rusika jagu kõrvale.
Näide: Kui kell 12.00 oli päike Teil otse ees, siis kell 13.00 peaks mahtuma Teie liikumis-suuna ja päikese vahele üks rusikas, kell 14.00 kaks rusikat jne. Rusikaga mõõtmisel sirutage käsi päikese suunas välja! Ilmakaarte määramine pilvise ilma korral Arvestades Eesti kliimat, siis suure tõenäosusega on taevas pilves ning ilmakaarte määramisel ei ole päikesest, kuust ja tähtedest abi. Sellisel juhul tuleb vaadelda loodust.
Järgnevalt mõned näpunäited, ent silmas tuleb pidada, et selliseid märke tuleb alati otsida mitu, et kinnitada suuna õigsust.
|
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale