18. juunil toimus Nissi jaoskonna taasasutamise koosolek. Nissi jaoskonna eelkäija on 21. märtsil 1927 asutatud Riisipere jaoskond. Taasasutamisele avaldas kindlasti mõju Naiskodukaitse ajalugu ning samuti ka hästi toimivad noorkotkaste ja kodutütarde kohalikud grupid. Mitmed uue jaoskonna liikmed on nende tublide laste emad. Nissi jaoskonna esinaise kohusetäitjaks valiti Triin Verner ja aseesinaise kohusetäitjaks Elina Kutti.
Triin astus Naiskodukaitsesse 2004. aastal. Seoses kolimisega 100 kilomeetri kaugusele jäi Naiskodukaitses tegutsemine soiku. Triin tundis üsna varsti pärast Riisiperre kolimist ennast koduselt ja nägi, et seal on palju ägedaid ja aktiivseid naisi. Triin: “Kuna Riisiperes Naiskodukaitse jaoskonda ei olnud, tekkis mõte taasluua siia jaoskond, et üheskoos midagi ära teha, saada uusi teadmisi, panna ennast proovile ja tuua ka vaheldust igapäeva rutiini.”
Kui Triin tegi Elinale ettepaneku nende kodukanti Naiskodukaitse jaoskond luua, siis Elinale see mõte kohe meeldis. Elina: “Mulle on oluline meie kodumaa tulevik ja tahan sellesse anda oma panuse. Naiskodukaitsega liitumine tundus selleks väga hea võimalus. Ootan juba Naiskodukaitse baasväljaõpet ning üritusi ja projekte, kus ma saaksin kasulik olla.”
Nissi jaoskonna asutajaliige Kristel Orutalu liitus Naiskodukaitsega, sest see tundus äge ja põnev midagi koos ära teha. Kristeli liitumisotsust kiitsid ka ta mõlemad lapsed, kes on kodutütred. Tuleb ju ka neid üritusi, kus saavad kõik koos käia või kuhu lapsi kaasata. Kristel: “Mulle ja minu perele on matkamine ja värskes õhus viibimine alati meeldinud ja ma usun, et palju vahvaid matku ja ettevõtmisi ootab veel ees. Lisaks oleks suureks boonuseks minu jaoks saada rohkem teadmisi meditsiinist.” | ||||
6. augustil taasasutasid kokkutulnud naised Padise-Kloostri jaoskonna. Jaoskonna esinaise kohusetäitjaks valiti Evely Sagor ja aseesinaise kohusetäitjaks Maia Heidemann.
Evely on Naiskodukaitse liige 2012. aastast ja selle aja jooksul täitnud erinevaid rolle. Esimese juhtimiskogemuse sai ta Harju ringkonna side- ja staabigruppi juhtides. Ta on kuulunud jaoskonna juhatusse ja olnud erinevate tasemetega revisjonikomisjoni liige. Evely jagab jaoskonna loomise muljeid: “Padise-Kloostri jaoskonnaga kutsus mind liituma hea kolleeg Maia. Ja siin ma nüüd olen, avatud kõigele uuele, uues rollis, uues jaoskonnas, uute inimeste keskel. Olen siiralt tänulik selle võimaluse ja usalduse eest, mis mulle on hetkega osaks saanud. Olen seda meelt, et toimiva jaoskonna teevad selle jaoskonna liikmed, ilma kelleta ei saaks seda jaoskonda eksisteerida. Kindlasti on jaoskonna juhtimine meeskonnatöö, milles inimesed annavad vabatahtlikult oma parima ning tegutsevad koos.”
Maia lisab: “Emotsioonid on võrratud! :) Ära tegime ja mitte "linnukese" pärast vaid täitsa tõsiselt, et säilitada elu maapiirkonnas ja lähiajal pakkuda ka noortele hulganisti huvitavat tegevust. Kindlasti saab olema meil endil põnev ja palju uut ja huvitavat tulemas.”
Värskeid mõtteid jagavad ka teised asutajaliikmed, keda just Maia Naiskodukaitsega liituma kutsus. Kadi Trepp: “Mõtteid Naiskodukaitsega liitumiseks on periooditi olnud juba päris kaua, aga küllap on praegune koht ja aeg kõige sobivamad. Usun, et Naiskodukaitsel on mulle palju põnevat pakkuda ja arvan, et ka minul on üht-teist vastu pakkuda. Naiskodukaitse vaimu ja meelsust loodan ka oma lastele edasi anda.”
Tuuliki Kupper: “Läbisin Tartus sõja- ja katastroofimeditsiini kursuse. Kursuse ajal tekkis silma säde ning tõsine soov end Kaitseliiduga rohkem kurssi viia. Siiani on see jäänud natuke tahaplaanile, segama jäi kool ja muud tähtsad tegemised. Detsembrikuus mainis hea sõber Maia, et võiks Padisele hoopis Naiskodukaitse jaoskonna taasluua. Rohkemat minu jaoks vaja polnudki, olin kahe käega nõus. Eelnevad teadmised olid antud teemal puudulikud, aga kuna Naiskodukaitse kodulehel on kõik väga ilusasti selgitatud ja võimalus alati targemate käest juurde küsida on olemas, siis mina arvan, et tegemist on väga tänuväärse organisatsiooniga ning olen uhkusega üks liikmete seast.”
Reelika Sommermann: “Minu esmased emotsioonid - põnevus, uus väljakutse, võrdlusmoment Kaitsevägi vs Kaitseliit. Olen olnud Kaitseväe tegevteenistuses kolmteist aastat ja teist sama palju Kaitseliidu toetajaliige, seega ootan põnevusega, mida uut ja põnevat toob minu ellu kaasa Naiskodukaitse. Hetkel ma väga vaimustatud ei ole, pigem olen skeptiline. Olen militaarset poolt liiga palju näinud, olen tegutsenud instruktorina. Minu jaoks tundub uus ja huvitav haru avalikud suhted, millest sooviks kindlasti rohkem teada saada. Enesetäiendamiseks näen vähe võimalusi, aga ehk tehakse pauku tänapäeval teistmoodi. Vaatan, mis toimuma hakkab.”
Katrin Vender: “Emotsioonid on kihilised. Kõige sügavam kiht on ürgnaiselik ürgjõud koostegemisest. Kõige pindmisem kiht jaoskonna taasasutamise õhtust on entusiasm naiste nägudel, omamata tegelikult ettekujutust sellest, mis meid päriselt ees ootab, mida tegelikult baasväljaõpe igaühe jaoks tähendab, kui külm ja märg võib tegelikkus olla. Ootusärevus…” | ||
Harju ringkonna esinaine Jane Suu meenutab 6. augusti õhtut: “Kui läbi augusti sooja vihmasaju Padisele jõudsin, olid rahvamaja teise korruse tuppa juba kogunenud Padise kandi toredad ja energilised naised koos Naiskodukaitse Harju ringkonna instruktori Pille Veitmaa ja ringkonna juhatuse liikme Liina Riismaa´ga. Ajaloohuvilise naiskodukaitsjana oli mul hea meel edastada kokkutulnuile, et Padise maadel oli Kloostri nimeline jaoskond mainitud juba ennesõjaaegse Naiskodukaitse Harju ringkonna loomisel: „…maleva pealik O.Suursööt kokku kutsus Harju maleva staabi ruumides esimese ringkonna kogu 27. nov. 1927. a. 15 jaoskonnast oli koos 13 esindajat (Saue, Anija, Harku, Kolga, Raasiku, Triigi, Kehtna, Raiküla, Rapla, Järvakandi, Keila, Riisipere ja Kloostri), puudus seega ainult 2.“ – lõiguke Harju ringkonna ajaloo raamatust. Samuti kuulus esimesse ringkonna juhatusse prl. Ida Zirk, kes oli Kloostri jaoskonna liige. „Esimesse ringkonna juhatusse valitakse: prd Marie Arak – Kehtnast, esinaiseks, Marta Univer – Raplast, sekretäriks. Liikmeteks saavad pr. Maria Kalberg – Raikülast, prl. Ida Zirk – Kloostrist ja prl. Leonore Meindorf – Keilast.“”
Millal täpselt Kloostri jaoskond loodi, see jääb Jane ettepanekul nüüd uue ajutise juhatuse ehk Padise-Kloostri jaoskonna esinaise kohusetäitja Evely Sagori ja tema parema käe ehk Maia Heidemanni välja uurida.
Kus võime lähiajal värskete jaoskondade liikmeid näha? Nissi jaoskonna naised osalevad 24. augustil Pärtlipäeva laadal Turbas ja 31. augustil on Nissi koguduse majas Nissi Naiskodukaitse suvelõpukohvik. Mõlemal korral on toimumas õnneloos, mille tulu annetatakse Nissi noorkotkaste ja kodutütarde jaotelgi ostmiseks. Nissi naised tegid juba omavahel koostööd enne jaoskonna loomist, kui osaledes Nissi kihelkonna kodukohvikute päeval kogusid noorte jaotelgi jaoks üle 200 euro. Padise-Kloostri jaoskonna suurem ühine ettevõtmine on ees 23. novembril, kui Padisel toimub juba traditsiooniline, järjekorras neljas Teatripäev. Jaoskonna liikmed on seotud näitlemise ja ka ürituse korraldamisega. Teatrietenduste vaheajal on plaanis korraldada õnneloos, millest saadud tulu läheb rahvateatri edasise tegevuse ja Padise noortetoa toetuseks.
Harju ringkonna esinaine Jane Suu jagab rõõmu: “Mul on äärmiselt hea meel, et Harju ringkonna naiskodukaitsjate hulka on liitunud veel kahe kogukonna energilised ja koos tegutseda ning riigikaitsesse panustada tahtvad naised. Uute - Nissi ja Padise-Kloostri jaoskondade - naiskodukaitsjate esiemad andsid oma panuse Eesti riigikaitsesse juba pea 95 aastat tagasi, täites riigikaitselisi ülesandeid õlg-õla kõrval piirkondlike kaitseliitlaste, noorkotkaste ja kodutütardega. Uute jaoskondade loomisega liigume ja kasvame koos kogukondadega, ütleb ju sõna Naiskodukaitse, et oleme esmalt koduhoidjad ja -kaitsjad. Kui kodu on kaitstud, on kaitstud ka riik.“
|
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale