Meie esivanemad kogunesid vastlapäeval kiigemäele, et elada seltsielu ja ka kiikuda. Kiikumist on peetud viljakusmaagiliseks toiminguks viljakasvu heaks samamoodi nagu vastlaliu tegemist vastlapäeval.
Eestlased, nagu ka lätlased, veeretasid lihavõtetel mune. Kiigemäele oli kaasa võetud ise värvitud kanamune, mida veeretati alla liivast meisterdatud pisikesest liumäest. Kui su muna puutus kellegi teise muna vastu, said lisaks oma munale ka teise ilusa muna endale. Kui aga muna ei puudutanud teist, siis jäid enda omast ilma. Veeretada sai senikaua, kuni teistelt mune võideti, seejärel võis saagi kokku korjata ja järgmine pääses veeretama. See mäng on kahjuks eestlaste seas enamasti unustatud, kuid lätlased veel mäletavad. Mina olen aga seesuguse liumäe meisterdanud isegi lumest või toas vaibast. Minu õe väiksed lapsed huvitusid juba, millal jälle mune veeretame.
Mune värvides värvime halli kevade värviliseks, et saaksime rõõmsamalt suve oodata. Tähistame nõnda looduse tärkamist ja taassündi. Muna on iidvana sigivuse ja sünni sümbol. Kuna jänese sigivus on lausa kõnekäänuline, siis pole ime, et lihavõtte tähiseks on jänes koos munadega. Asjatult ei öelda, et kevadel sündinud loomad on kõige tugevamad.
Kiigepühal on läbi aegade kingitud või vahetatud värvitud mune. Ka endale meenub lapsepõlves sõbrannalt saadud erilistes toonides muna, mida üritasin pikalt säilitada. Kahjuks tulutult – keedumuna ei säili kaua. Kiigepüha tipuks oli aga munade koksimine. Muna pihus hoides löödi see teise munaga kokku ja loodeti, et enda muna koor ei purune. Kelle muna katki läks, see oli kaotaja ja loovutas oma muna teisele.
Ilusat kiigepüha ja värvilisi mune, mida kinkida ja teistelt ära mängida, ning viljakat aastat! | ||
Munade veeretamise õpetus algajatele:
http://www.youtube.com/watch?v=NUbLDOMBASc
Veel kiigepühast:
Miksike, M.Koplus, Ülestõusmispüha ehk lihavõtted http://www.miksike.ee/documents/main/lisa/pidu/munadepuhad/ylest.htm
Eesti Päevaleht, R.Tooming, Pühad: Munapüha, kevadpüha, kiigepüha http://www.epl.ee/news/kultuur/puhad-munapuha-kevadpuha-kiigepuha.d?id=50919065
Maaleht, A.Kaasik, Munapüha toob tervist ja rõõmu http://www.maaleht.ee/news/uudised/elu/munapuha-toob-tervist-ja-roomu.d?id=44548637 | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale