Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust 2020 aasta kriis tõstis 2020. aasta oli täis ootamatusi ja ebamugavusi ning kohati võis isegi tunduda, et kogu elu jäi seisma. Kuidas läks sellel keerulisel aastal Naiskodukaitses ning millega me liikmed tegelesid? ← Eelmine Eesti Vabariigi President külastas naiskodukaitsjaid juhtide õppepäevadel Järgmine → Sel laupäeval kuulutatakse välja aasta naiskodukaitsja ning aasta kaitseliitlane 2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust

21. jaan. 2021

2020. aasta oli täis ootamatusi ja ebamugavusi ning kohati võis isegi tunduda, et kogu elu jäi seisma. Kuidas läks sellel keerulisel aastal Naiskodukaitses ning millega me liikmed tegelesid?

Jaanuaris valisime aasta naiskodukaitsjaks Ruth Maadla, kes oli üks neist neljast naisest, kes 2019. aastal Admiral Pitka luurevõistlusel saavutas 28 võistkonna konkurentsis 10. koha - see on läbi aegade parim koht naiste arvestuses. Rapla naised rühkisid läbi muda Utria võistlusel 16. kohale. Stardis alustas kokku 30 võistkonda ja katkestas viis, vaid naistest koosnevaid võistkondi oli kokku kaks. Toimus palju-palju jaoskondade üldkoosolekuid, valiti uusi juhte ning tehti aastaks suuri plaane.

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust
Naised Utrial. Foto: Kristjan Prii/ Kaitse Kodu

Veebruaris lisasime “Ole valmis!” äppi küberhügieeni alusõppe mooduli, Lääne maakaitseringkonnale toimus evakuatsioonirühma väljaõpe (aasta jooksul toimus sarnaseid õppeid üle Eesti veel). Evakuatsioonirühm on hea võimalus just naisena ja oma igapäevaelus omandatud oskusi ning tugevusi kasutades panustada riigikaitsesse. Igaüks ei taha püssi kätte võtta, aga samas tahaks paljud meist siiski hädaolukorras kasulikud olla. Evakuatsioonirühmas on koht just nendele naistele, kellele meeldib organiseerida, korraldada, suhelda ja loomulikult ka teisi aidata. Kui ükskord on meid päriselt vaja, siis me oleme valmis. Osalesime Eesti Vabariigi 102. aastapäeva paraadil.

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust
Naiskodukaitsjad Heli Ilja¹enko ja Jaanika Kindlam PERHis abis. Foto: Karin Tenn

Märtsis algas koroonakriis ja lõi kõikide plaanid uppi. Naiskodukaitsjad olid ühed esimesed vabatahtlikud, kes tulid appi viiruse levikule piiri panema. Järgnevate kuude jooksul osalesid naised erinevates tegevustes toetamaks Politsei- ja Piirivalveametit, Terviseametit, Häirekeskust ja kohalikke omavalitsusi. Abis käidi Terviseameti staabis, erinevate haiglate juures esmast triaa¾i tegemas, kriisi alguses Tallinnas ja Tartus saabuvatele reisijatele koroonaviirusega seotud infot jagamas, piiri valvamas, poodides eriolukorra kehtestatud reegleid selgitamas ja nende järgimist jälgimas, Toidupangal abis abisaadetisi pakkimas jne.

Märtsis valisid kaks ringkonda omale uued esinaised - Pärnumaa ringkonda juhib nüüd Anneli Pesti ning Harju ringkonda Elbe Lumiste.

Aprillis kogusime Sinilillekampaania raames annetusi veteranidele. Kuna tavapäraseid meetodeid kasutada ei saanud ning planeeritud üritused jäid ära, siis osutus eriti tarvilikuks naiskodukaitsjate loomuomane leidlikkus. Veebipõhiseid kanaleid kasutades õnnestus koguda märkimisväärne hulk annetusi.

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust
Lahingrelvadest laskmise võistlusel võidutsesid Alutaguse ringkonna naised

Mai lõpus valiti Jõgeva ringkonna esinaise ametit jätkama senine esinaine Maris Allik. Kuna tavapärane tegevus oli jätkuvalt piiratud, siis otsiti väljaõppe läbiviimiseks alternatiivseid lahendusi. Kui e-kursused on Naiskodukaitses juba aastaid toiminud, siis nüüd lisandusid tavapäraste klassitundide asemel väljaõppeõhtud online kanalites. Nõnda said väljaõppest osa ka näiteks väikeste laste emad ja välismaal viibijad. Kuu lõpus tõdesime taas, et need Alutaguse naised on ikka püssid naised - just nende naiskond võidutses Naiskodukaitse laskevõistlusel lahingrelvadest.

Juunis valisid veel 3 ringkonda endale uued esinaised. Alutaguse uueks esinaiseks sai Kersti Altpere, Rapla ringkonda asus juhtima Nele Pernits ning Põlva ringkonna ette asus Kersti Kõrge. Mälestasime Saku naiskodukaitsjate eestvedamisel #maeiunustasind üleskutsega 1941. aasta 14. juuni küüditamise ohvreid, 1949. aasta 25. märtsi ohvreid ning võitluses Eesti eest langenuid ja Teise maailmasõja ajal ja pärast sõda hukkunuid.

Juulis toimus Naiskodukaitse keskkogu, kus valiti keskjuhatuse uueks liikmeks Liisa Pedoksaar Tartu ringkonnast ning teiseks ametiajaks tagasi Ave Paavo Alutaguse ringkonnast. Lisaks teistele tavapärastele ülesannetele nagu eelmise aasta tegevusaruande ja revideerimisaruandega tutvumine oli keskkogul seekord veel kaks olulist teemat. Esiteks kinnitati värskendatud Naiskodukaitse vormiriietuse ja eraldusmärkide kirjeldus ning kandmise kord, teiseks kinnitati Naiskodukaitse staa¾imärgi kavand ja statuut.

Augusti alguses selgus, et kõige kangemad naiskodukaitsjad tulevad Saaremaalt - just sinna läks 2020. aasta Naiskodukaitse koormusmatka võit. Ühtlasi kiideti taevani Sakala ringkonna korraldust. Vaata ka koormusmatka videot:

Septembris tähistasime Naiskodukaitse aastapäeva ning jagasime esmakordselt staa¾imärke, tunnustamaks neid liikmeid, kes on järjepidevalt väärtustanud Naiskodukaitse põhimõtteid ja võimaluste piires osalenud organisatsiooni tegevuses ning seda juba enam kui 25 aastat. Samal kuul selgus ka, et kõige vingemad välikokad on meil virukad ning kõige ässamad esmaabiandjad on võrukad, kes vastavate erialavõistluste esikohad koju viisid.

  

Septembris toimus teistkordselt Naiskodukaitse ohutushoiulaager “Ole valmis!”, kuhu olid oodatud organisatsiooni mitte kuuluvad naised. Laagris osalejad said arendada oma individuaalseid oskuseid kriisiolukorras hakkama saamiseks ja ka meeskonnas toimimist. Huvi laagri vastu oli suur ning osalejad jäid nii korralduse kui tegevusega väga rahule.

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust
Ohutushoiulaager. Foto: Iiris Prosa

Oktoobris selgitati välja Naiskodukaitse parimad laskjad väikekaliibrilistest sportrelvadest - võidutses Rapla naiskond. Kirde maakaitseringkonnas viidi suurõppuse Põhjakonn raames läbi evakuatsiooniharjutus, kus osalesid Alutaguse, Jõgeva, Järva ja Viru ringkondade evakuatsioonirühma.

Novembris panid Sakala ringkonna naiskodukaitsjad oma muusikalooga “Ole valmis! räpp” kiiremalt südamed põksuma ja jala tatsuma. Lugu on kuulatav siin. Kui käes on reede, olen valikute ees…

 

Novembri lõpus toimusid juhtide õppepäevad, kus võtsime aasta kokku ning jagasime üksteisega oma murekohti ja edusamme. Õppepäevade teisel päeval külastas meid Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid. Vestlesime kriisides ise hakkama saamise teemadel ning kuidas Naiskodukaitse on aidanud luua turvalisemat ühiskonda.

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust
Foto: Kristjan Prii

Detsembris sai suure töö tulemusena ja mitmete osapoolte koostöös kinnitatud parameediku erialakursuse õppekava. Lisaks viisid naiskodukaitsjad lõpuni mitmed heategevuslikud teod, nt valmistasid Viru naiskodukaitsjad 24 lapitekki, mis kingiti Rakvere Haiglale ning mis jäävad soojendama Rakvere Haigla sünnitusosakonna beebisid ning haiglaravi vajavaid väikelapsi. Saaremaa naised hoolitsesid traditsiooniliselt ajateenistuses olevate saarlaste eest ning kudusid neile talveks soojad ja ilusad villased sokid.

Lisaks toimus aasta läbi mitmeid väljaõppeid, kursuseid ning koolitusi - nii veebis kui võimaluse korral päriselt kohtudes. Kriisi alguses sai otsustatud, et väljaõpet ja üritusi me ära ei jäta ning hoopis oleme paindlikud ja kohaneme uute oludega. Seega oli aasta lõpus tore veenduda, et liikmete osalusaktiivsus oli eelmise aastaga võrreldes kõrgemgi. Naiskodukaitse esinaine Airi Tooming sõnas, et on naiskodukaitsjate ja nende järjepideva panuse üle riigikaitsesse uhke ning südamest tänulik.


Läbi kogu aasta tutvustasime sotsiaalmeedias erinevaid Naiskodukaitse liikmeid, kes annavad hea ülevaate organisatsiooni ja selle liikmete mitmekülgsusest. Postituste seeria võib leida tähistustega #minunaiskodukaitse.

FastLion CMS

2020 aasta kriis tõstis

2020 aasta kriis tõstis

Jaanuaris valisime aasta naiskodukaitsjaks Ruth Maadla, kes oli üks neist neljast naisest, kes 2019 aastal Admiral Pitka luurevõistlusel saavutas 28 võistkonna konkurentsis 10 2020. aasta oli täis ootamatusi ja ebamugavusi ning kohati võis isegi tunduda, et kogu elu jäi seisma. Kuidas läks sellel keerulisel aastal Naiskodukaitses ning millega me liikmed tegelesid?

2020. aasta kriis tõstis naiskodukaitsjate tegevusaktiivsust

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse