Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Baasväljaõppe meditsiinimoodul Baasväljaõppe meditsiinimoodul 8. -9. novembril toimus baasväljaõppe (BVÕ) meditsiinimoodul, millest võtsid osa Tallinna ja Harju ringkondade naiskodukaitsjad. aasta parim foto? Baasväljaõppe meditsiinimoodul baasväljaõpe; meditsiini BVÕ

Baasväljaõppe meditsiinimoodul

8.-9. novembril toimus baasväljaõppe (BVÕ) meditsiinimoodul, millest võtsid osa Tallinna ja Harju ringkondade naiskodukaitsjad.

Baasväljaõppe meditsiinimoodul
Foto: Elisa Sammelselg, Lääne jsk

Nagu heaks tavaks saanud, algavad õppused hommikul vara. Nädalavahetuse hommikul kella kümneks Kaitseliidu Harju Malevasse kogunemine just seda oli. Seal ootasid meid instruktorid Kaja-Marit Mander, Angelina Oblikas ning elustamisnukk Little Anne ehk Anneke, nagu meie teda kutsusime. Lisaks naisõpilastele astus ruumi ka meesterahvas, mille peale olime üpris üllatunud, sest tegemist pidi ju olema Naiskodukaitse üritusega. Nägu ära tundes aga selgus, et tegemist oli NKK akadeemilise jaoskonna toetajaliikme Kristoga.

Olles omavahel tutvunud, alustasime viimati algkoolis süvitsi õpitud inimese anatoomia meeldetuletamisega. Edasi liikusime kannatanu juurde. Läbisime kõikvõimalikud alampunktid õnnetuse korral tegutsemise kohta. Elupäästva esmaabi osad hingamisteede vabastamine, suust-suhu hingamine, südamemassaa¾, suure välise verejooksu peatamine, shoki- ja küliliasend on vaid killukesed meie nüüdsetest teadmistest.

Pärast kohvipausi alustasime jätkuva esmaabiga. Kui eelnevaga olin juba varasemalt üpris hästi kursis, siis selles osas oli uusi teadmisi küllaga. Tähelepanu pöörati kannatanu seisundi jälgimise ning rahustamise olulisusele. Minu jaoks oli esimese päeva kõige huvitavam osa võõrkehade teema. Kindlasti tuleb igapäevaelus kasuks ka pisiasjade teadmine nagu näiteks kuidas eemaldada mesilase astel. Kes enne ei teadnud, siis selleks, et mürgi levikut tõkestada, tuleb nõel sõrmenipsuga minema lüüa või ära kraapida.

”Kasulik teada” rubriigi alla kuuluvad järgnevad juhtnöörid. Näiteks enda elu huvides ei tohi kõrgepinge alasse minna ilma vastutava isiku loata, harilikult on selleks päästeteenistuse töötaja. Sööklastseenidest tuntud võõrkeha sattumisel hingetorusse saab kannatanu päästa neljal viisil: sundida inimene köhima, ajada ta aevastama, sooritada Heimlich’i võte või puhuda võõrkeha ise edasi ühte kopsutorudest. Viimasel juhul peab siiski kiirelt arstiabi saama, sest võõrkeha tuleb kopsust eemaldada. Vastasel juhul jääb üks kopsudest liiga kauaks ilma hapnikuta ja variseb kokku.

Baasväljaõppe meditsiinimoodul
Foto: Elisa Sammelselg, Lääne jsk

Esimese päeva lõpetasime ülevaatega asjadest, mida peaks üks korralik meditsiinipaun sisaldama. Nimekiri tuli niivõrd pikk, et selles olevate asjadega saaks täita ühtede rakmete kõik taskud.

Teooria õppimisele kulus terve esimene ning osa teisest päevast. Pikalt peatusime erinevatel mürgitustel. Kõige tänapäevasem teema selles osas oli narkootikumide ja alkoholimürgituse kohta. Väga tähtis on teadmine, kuidas kannatanuga sellises olukorras käituda. Näiteks on oluline ise rahulikuks jääda ning joobes isikuga mitte riielda. Tugeva alkoholijoobega inimesel ei tohi lasta selili magama jääda ning tema seisundit peaks jälgima, sest nii mõnelgi korral on pidutseja jaoks õhtu vägagi kurvalt lõppenud just tema hooletusse jätmise tõttu. Narkoüledoosiga inimesega ei saa aga muud teha kui kiirabi kutsuda, kannatanu seisundit jälgida ning vajadusel elustamist teostada.

Päeva teisel poolel jagasime grupi kaheks. Ühed said esmalt praktiseerida kannatanu evakueerimist. Saime selgeks, et teatud viisidega on võim alik kiiresti transportida ka kogukamat kannatanut. Edasi liikusime haavade sidumise ning fikseerimise juurde. Pärast seda sain patsienti mängida ning minu peal prooviti erinevaid asendeid, millesse kannatanu seada võib. Pean tunnistama, et mati peal oli päris mugav ning minu edasi-tagasi sättimine mõjus rohkem massaa¾ilaadse mudimisena.

Baasväljaõppe meditsiinimoodul
Foto: Elisa Sammelselg, Lääne jsk

Grupid vahetusid ning meie asusime julgel sammul elustamise juurde. Anneke kannatas vapralt ära kõigi puhumised ja roideidmurdvad südamemassaa¾id. Kui kõik olid oma sooritused ära teinud, kuulasime jutte päriselust.

Päris lõpus koristasime ruumid enda järelt ning meile jagati tunnistused kursuse eduka läbimise kohta. Mina arvan, et meie instruktorid olid igati kompetentsed ning ka seltskond sobis omavahel hästi. Fakt, et kuulajate seas oli ka meditsiiniga rohkem kursis olevaid inimesi, tegi arutelud põnevamaks ning õpetuse mitmekülgsemaks.

Olles läbi käinud päris mitu militaarvõistlust, tean kui vajalikud on kõikvõimalikud teadmised esmasest meditsiinist. Pidev ülekordamine kinnistab teadmisi ja loodetavasti aitavad instinktid õpitut reaalses olukorras rakendada.

Berit Cavegn, Lääne jsk 9. nov. 2008

FastLion CMS

Baasväljaõppe meditsiinimoodul

Baasväljaõppe meditsiinimoodul

Foto: Elisa Sammelselg, Lääne jsk Nagu heaks tavaks saanud, algavad õppused hommikul vara Nädalavahetuse hommikul kella kümneks Kaitseliidu Harju Malevasse kogunemine just seda oli 8.-9. novembril toimus baasväljaõppe (BVÕ) meditsiinimoodul, millest võtsid osa Tallinna ja Harju ringkondade naiskodukaitsjad.

Baasväljaõppe meditsiinimoodul

baasväljaõpe; meditsiini BVÕ
www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse