Kuidas kõik alguse sai Aasta oli siis 1994, kui Rita kutsus kokku hakkajad naised Saaremaal, et taasluua Kaitseliidu allorganisatsioon Naiskodukaitse. Eesti Vabariik oli veel noor, vene väed äsja lahkunud ja seda, kui kauaks meie oma riik püsima jääb, ei teadnud veel keegi. Ometi suutis Rita oma entusiasmiga nakatada naisi, kes sel ajal hoogsalt tegutsema asusid ning mitmele malevas tänaseni toimuvale üritusele aluse panid. Ta on olnud Saaremaa ringkonnas väga paljudele liikmetele kutsujaks, teejuhiks ja mentoriks. Teda ennast toetas tegutsemisel Kennedy lause: „Ära küsi, mida riik saab sinu heaks teha, vaid küsi, mida sina saad teha oma riigi heaks.“See oli üks peamisi mõtteid, mille järgi ta elas ja mida ka teistele meelde tuletas. Aastate jooksul on Rita nii algatanud kui ka viinud läbi Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna lipu õnnistamise tseremoonia – tänu Rita tegevusele annetas Tarmo Kõuts Saaremaa ringkonnale lipu –, Naiskodukaitse mälestuspäevad, maleva perepäevad, vabariigi aastapäeva tähistamise, Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna esimese esinaise mälestuskivi avamise ja kogu sellele eelneva organiseerimistöö, populaarsed teeõhtud tähtsate külalistega. Lisaks kirjutas ja lavastas ta näidendeid nii lastele kui ka täiskasvanutele. Rita algatusel valitakse Saare maakonnas aasta ema ja isa, tänu temale saavad meie sõdurid jalga soojad sokid, tänaseni tähistatakse ka paastumaarjapäeva ning tema alustatud ajalooretked Saare maakonnas toimuvad samuti tänase päevani. Suur näide tema pühendumisest on seegi, et aastal 2012, kui ta võitles juba raske haigusega, valiti ta võidutule toojaks. Ta oli selle ülesande üle väga uhke. Rita seisis rivis ja marssis tuld kandes vapralt. Vaid lähedased teadsid, millist üliinimlikku pingutust ja füüsilise valu talumist see päev temalt nõudis. Aga ta täitis oma ülesannet suure uhkusega, sest nii oluline oli olla naiskodukaitsjana nii tähtsal üritusel.
Harju ringkonna taastamine Vahepeal viis elu Rita Paldiskisse. Tegus ja hakkaja naine ei jäänud sealgi käed rüpes istuma, vaid tahtis naiskodukaitsjana tegutseda. Harju maakonnas veel organisatsiooni polnud ning Rita otsustas selle taasluua. Seega on Rita Loel ka Harju ringkonna taasasutaja 1996. aastal. Ka Harju naistele on Rita jätnud hinge südamliku jälje ning olnud suunanäitajaks paljudele praegustele tegutsejatele. Ka seal pani Rita koos oma ringkonna naistega aluse mitmele üritusele ja traditsioonile, mis toimuvad tänase päevani. Näiteks Paldiski kaitseväelaste lastele suunatud jõulupidu, kriisiabi õppused, kadunud inimese otsingud, aasta isa üritused, klubiõhtud, volbriööd ja laste üleriigiline talilaager. Ta korraldas missioonisõdurite ärasaatmise ja vastuvõtmise üritused Paldiskis ning koos Soome Lottadega loodi 1998. aastal Paldiskisse esimene Sõdurikodu. Seega on tänu Ritale algatatud mitu väärikat traditsiooni, mida tänaseni au sees hoitakse. Kuigi Naiskodukaitse oli tema elustiil, oli pere talle alati kõige tähtsamal kohal. Tema neli last olid alati kõikjal kaasas. Lisaks jõudis ta tegeleda käsitöö, muusika ja teatriga ning tema hobiks oli ka ajaloo uurimine. Palka teenis ta ajakirjanikuna ning oli suurepärane sõber. Tema lähedastele ei meenu ühtegi korda, mille puhul Rita oleks öelnud, et seda ta ei tee. Alati kostus fraas „teeme ära!“ Ise tavatses ta selle kohta öelda, et see on küll pisike asi, aga suured asjad saavadki alguse väikestest. Tema meeletu optimism ja positiivsus ideede ja asjade elluviimisel nakatus ka tema sõpradele. Aukartust äratava pühendumusega sukeldus ta riigikaitsesse ja jäi sinna seni, kuni jõud rauges.
| ||
RITA LOELI VABATAHTLIK TEGEVUS
TUNNUSTUS VABATAHTLIKU TEGEVUSE EEST
|
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale