Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse 89. aastapäev: Ave Proosi tervituskõne Naiskodukaitse 89 aastapäev: Ave Armsad naiskodukaitsjad! 2016) Naiskodukaitse 89. aastapäev: Ave Proosi tervituskõne

Naiskodukaitse 89. aastapäev: Ave Proosi tervituskõne

3. septembril 2016 Kuressaares

Armsad naiskodukaitsjad!

Naiskodukaitse 89. aastapäev: Ave Proosi tervituskõne
Foto: Irina Mägi, Saarte Hääl/NKK Saaremaa ringkond

Täna tähistame siin, kaunil meretagusel saarel Naiskodukaitse 89. aastapäeva. Selle ilusa päeva ootusärevus ja järgmise aasta juubelihõnguline number on viimasel ajal mu mõtted tihti ajalooradadele uitama viinud ning seetõttu mulle meenus üks seik, mida soovin just täna ja siin Saaremaal teiega jagada, kasutades Naiskodukaitse kauaaegse keskjuhatuse liikme, kunagise Saaremaa ja Harjumaa ringkondade esinaise ja meie hulgast mõned aastad tagasi ebaõiglaselt vara lahkunud armsa Rita Loeli sõnu. Ühes pikas Naiskodukaitse ajaloo uurimist puudutavas kirjavahetuses saatis ta mulle muuhulgas järgmised read:

„Aga ma usun, et oled isegi leidnud ajalooannaale sirvides, et mida rohkem teada saad, seda enam küsimärke tekib. Ja ma soovin Sulle ning kõikidele naiskodukaitsjatele palju palju jaksu sel käänulisel teel, eriti huvitav on siis, kui hakkad ühel hetkel seoseid märkama, nii riigis kui kohalikus elus toimuvaga.“

 

Tol hetkel ühe pika kirja kahe lausena ei omanud need read minu jaoks suuremat tähendust, aga millegipärast on need tänaseni minu postkatis alles!

Rita ütles: Mida rohkem me teada saame, seda rohkem küsimärke tekib? Mina ütlen: Mida rohkem on naiskodukaitsjad, seda rohkem tekib meie organisatsiooni ja riiki inimesi, kes julgevad, tahavad ja oskavad küsida? Küsida – mis on minu roll Naiskodukaitses ja riigikaitses laiemalt? Uskuge, meil on iga sellise küsimuse üle äärmiselt hea meel ja suuremale osale küsimustest kas täna või lähitulevikus ka vastused varnast võtta!

 

Pole saladus, et hetkel on meie liikmete rakendatus kindlatel erialastel ametikohtadel mõnes valdkonnas pigem tagasihoidlik, aga töötame kõik iga päev selle nimel, et võimalikult suur hulk naiskodukaitsjaid leiaksid konkreetse rakenduse ja koostöö erinevate osapoolte vahel tiheneks märgatavalt.

 

Meie sel kevadel kinnitatud arengukava aastani 2020 on sisukas dokument, mis ei ole loodud riiulisse tolmu koguma, vaid nendele samadele küsimustele vastuseid ja lahendusi leidma. Viige see teadmine oma ringkondadesse ja malevatesse kaasa ning julgege lõputult küsida, ainult nii leiame need lahendused koos Kaitseliidu, kohalike omavalitsuste ja teiste heade koostööpartneritega!

Rita ütles: huvitav on siis, kui hakkad märkama seoseid nii riigis kui kohalikus elus toimuvaga. Mina ütlen: et tänaseks päevaks ei ole meie organisatsioonis ringkondi ega ringkondades liikmeid, kes ei märkaks Naiskodukaitse tegevuse ja arengusuundade seost riigis ja kohalikus elus toimuvaga!

 

Meie äsjakinnitatud Ohutushoiu kursus on selle väite hea näide. Meie liikmed märkasid maailmas toimuvaid ärevaid sündmusi ja taas küsisid – mida riik teeb? Mida Naiskodukaitse teeb? Me tahame valmis olla!

 

Ja täna me õpimegi ennast ja oma pereliikmeid veel paremini erinevate ohtude eest kaitsma ja kriisiolukordades paremini hakkama saama. Mõne aja pärast suudame neidsamu teadmisi loodetavasti veel rohkem pakkuda ka väljapoole organisatsiooni. Naiskodukaitsjad pole kunagi olnud ja ei saa ka kunagi olema esimesed abiküsijad, me oleme üha kindlamalt ja teadlikumalt abiandjad! Teadlikumalt tegutsevad ka meie perekonnad ning kogukonnad, kuhu me oma oskusi viime.

Eesti on üks imeline riik! Ühtaegu suur ja samas nii väike. Mulle meeldib see mõte, et riigi muudavad suureks mitte inimeste arv ja territooriumi suurus, vaid ideede, ideaalide ja väärtuste suurus. Mulle meeldib mõte, et ka Naiskodukaitse muudab suureks mitte liikmete arv, vaid meie naiste ühiste ideede ja väärtuste suurus. Väärtuste, mida kõik meie liikmed südames kannavad ja mille pärast sajad ja tänaseks juba tuhanded naised jätavad aeg-ajalt selja taha igapäevatöö, argimured ja enesekesksuse ning mõtlevad millelegi suuremale – te mõtlete sellele, et teil ja teie lastel ning lähedastel oleks oma riigis hea ja turvaline elada täna ja ka tulevikus. Ja tihti te ilmselt ei tajugi, et te selle peale mõtlete, te panete lihtsalt käed külge ja tegutsete.

 

Armsad naised, ma tänan teid südamest selle tahte ja valmisoleku eest panustada just läbi Naiskodukaitse Eesti riigi, meie kodu turvalisemaks muutmisesse. Mõnikord tundub lausa uskumatu, et vabas tahes peitub nii suur edasiviiv jõud ja energia!

Naiskodukaitse 89. aastapäev: Ave Proosi tervituskõne
Naiskodukaitse 89. aastapäeva tähistamine Kuressaare kultuurikeskuses. Foto: Irina Mägi, Saarte Hääl/NKK Saaremaa ringkond

FastLion CMS

Naiskodukaitse 89 aastapäev: Ave

Naiskodukaitse 89 aastapäev: Ave

Foto: Irina Mägi, Saarte Hääl/NKK Saaremaa ringkond Täna tähistame siin, kaunil meretagusel saarel Naiskodukaitse 89 aastapäeva Armsad naiskodukaitsjad!

Naiskodukaitse 89. aastapäev: Ave Proosi tervituskõne

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse