Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel Hiidlased matkasid kubermangu piiri EV100 juubelipidustuste avasündmuseks oli kunagiste Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril korraldatud sümboolne ühendav matk, millest ka hiidlased osa võtsid. Matkamine Tähtpäevad ← Eelmine „ANNAME AU!“ Haapsalus Järgmine → „EV100“ juubeliaasta avalöök Haapsalu naistega Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel

Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel

Helja Kaptein 22. aprillil 2017

EV100 juubelipidustuste avasündmuseks oli kunagiste Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril korraldatud sümboolne ühendav matk, millest ka hiidlased osa võtsid.

Pühapäeval, 16. aprillil möödus 100 aastat eestlaste asualade ühendamisest. Sellega sai Eesti  ametlikult oma praegused kontuurid. Liivimaa ja Eestimaa kubermangu piirialal, mis kulges Peipsi rannalt Läänemere kaldale, matkas iga grupp läbi oma lõigu ning õhtuks oligi piiri sümboolselt kustutatud.

45 matkahiidlast, nende hulgas kaheksa naiskodukaitsjat ja mõned kaitseliitlased, alustas teekonda saarelt lumetuisus ja Läänemaalgi oli maa veel valge. See hiidlasi ei heidutanud ja praamis õpiti selgeks veel „iidlaste polka” mida Vaiste randa jõudes kohaliku puhkpilliorkestri helide saatel poris ja murul tantsida vihuti.

Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel
Enne EV100 12 kilomeetri pikkust avamatka. Foto Helja Kaptein
Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel
Polka harjutamine praamil. Foto Helja Kaptein

Vaiste rannas, kust 12-kilomeetrine matk algas, oli lumi kadunud ja paistis päike. Nii astusimegi mõnusas päikeses, siis veel pilvise taeva all, paar korda rabistas ka lumepuru ja teekonna lõpul paistis taas päike.

Tõstamaa kultuurimajja jõudes ootasid matkaselle soe supp ja kohalike taidlejate kontsert. Kohal oli ka ärakaranud hiidlasest vallavanem Toomas Rõhu, kellega koos tehti pilti.

Matka Hiiumaa poolne korraldaja naiskodukaitsja Inna Lepik ütles, et tagasivaatena on tunne äärmiselt soe: “Seda nii ilma kui inimeste mõttes – korraldajad näitasid kõigiti, et olime oodatud ja meie rahvas oli samuti rõõmsameelne.”

Lepik ütles, et tundis matkajuhina selle ettevõtmise ees ärevust, kuna rahvast oli tunduvalt rohkem kui Muku matkaklubi tavapärastel retkedel. Samuti ei teadnud ta, kas osalejatele sobib matkatee pikkus ja milline on nende ettevalmistus. “Õnneks oli kõigil õige riietus ja kõik olid õigel ajal õiges kohas,” nentis ta.

Mõnus matk oli

Koos viieaastase tütrega matkamas käinud Liina Siniveer ütles, et tegelikult oleks võinud vahemaa pikemgi olla. “Kambaga koos minemine on vahva, aga peatusi ehk siis kohti kus vaadata-uudistada oleks võinud olla rohkem,” pakkus ta. “Vahva oli ka see, et lapsed sai kaasa võtta ja matk oli teistmoodi kui tavapäraselt. Samas oli Inna teinud head eeltööd ja me teadsime, kuhu läheme ja kus mis juhtuma hakkab.”

Lääne ringkonna instruktor Svetlana Mustkivi ütles, et talle meeldis matk väga: “Saime, lund, päikest ja parajalt liikuda ning päev oli toredalt üles ehitatud. Kui ise osaled, siis saadki aru, et on pidu ja Eestil ongi sünnipäev – telerist vaadates pole pooltki see!”

Rajal polnud tormamist ega torisemist, kõik naeratasid ja leidsid häid sõnu. Paljud olid tulnud matkale eelkooliealiste lastega, kes vapralt ratastel kaasa väntasid.

Kaitseliitlane Urmas Selirand ütles, et “oli ermmönus matk, mille Inna ja mukukad korraldasid, panime oma 12 kilomeetrit asfalti ja metsateed, Mattias muidud otse ja rängates. Keik sahid löpuni ja Töstamaa möisa ekskurss tehti iidlestele veel eriti heeks. Nautisime ja mönulesime, super!”

Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel
...ja jõudes Tõstamaale saime pildile ka hiidlastega kaasas käinud Margus Tabori. Foto Helja Kaptein

3000 matkajat

Endise kubermangupiiri lähedusse Eestimaad avastama sõitis umbes 3000 rahvamatkajat, kes said valida üheksa sihtkoha ja 18 eri pikkuses marsruudi vahel, mille pikkus 3–23 kilomeetrini.

EV100 juubeliperiood algas 16. aprillil ja kestab 2. aprillini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

Matk kubermangupiiril sai teoks riigikantselei, MTÜ Spordiürituste korraldamise klubi, Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutuse ning kohalike rahvamajade koostöös.

FastLion CMS

Hiidlased matkasid kubermangu piiri

Hiidlased matkasid kubermangu piiri

Pühapäeval, 16 aprillil möödus 100 aastat eestlaste asualade ühendamisest EV100 juubelipidustuste avasündmuseks oli kunagiste Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril korraldatud sümboolne ühendav matk, millest ka hiidlased osa võtsid.

Hiidlased matkasid kubermangu piiri lähistel

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse