Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Alice Kuperjanov 120 Alice Kuperjanov 120 5. novembril on 120. sünniaastapäev Naiskodukaitse ühel loojal Alice Kuperjanovil. ← Eelmine Kuidas kasemahlast koduveini teha ja sõdurirakmetest pilateseni Järgmine → Ellu jääda – see on lihtne? Alice Kuperjanov 120

Alice Kuperjanov 120

5. novembril on 120. sünniaastapäev Naiskodukaitse ühel loojal Alice Kuperjanovil.

Alice Kuperjanov 120
Kuperjanovi JP, KL Tartu maleva jt esindajad J. Kuperjanovi haua juures Raadil. Foto: Jaanika Ojakõiv.

11. oktoobril tähistati Julius Kuperjanovi 120. sünniaastapäeva  suure pidulikkusega Kambja vallas Kuuste põhikoolis. Kuperjanovi JP, Julius Kuperjanovi Selts, Tartu malev ja rida muid huvilisi pidasid kõnekoosoleku ja asetasid lilled tema hauale Tartus Raadi kalmistul. 

Alice Kuperjanov 120
Alice Kuperjanov.

 

Tartumaa kaitseliidu loomise ja Vabadussõja ajal tegutses Alice oma mehe Julius Kuperjanovi kõrval, olles abiks esialgu põrandaaluses töös, hiljem otseses sõjategevuses. Alice hoolitses võitlejate toitmise, riietuse ja esmaabi eest, oli tasakaalustaja ja toetaja oma abikaasale.

 

Kui  7. mail 1925 loodi Tartusse Vabadusristi Vendade malevkonna juurde naisrühm, oli tema selle asutajate seas. Esinaiseks valiti Ebba Saral, Alice’ist sai jaoskonna juhatuse asemik, järgmisel aastal juhatuse sekretär  ja 1932. aastal jaoskonna esinaine kuni lõpuni. Alice oli tegev ka ringkonna  ja keskjuhatuse tasandil: 1927.-1931. täitis ta ringkonna laekuri ülesandeid, 1934.- 1938. aastani ringkonna abiesinaise ülesandeid ja alates 1937. aastast oli NKK keskjuhatuse liige, algul sekretärina ja hiljem toitlusosakonna vanemana. Alice juhtis  1938. a Tondi Lahingukoolis toitlustajate kursusi , millest võttis osa 147 naist.

 

Naiskodukaitse kõrval jõudis Alice tegutseda Tartu „Lasteabi“  juhatuses, mis korraldas 200 puudustkannatava lapse toitlustamist, kus riietustoimkond tegeles annetatuste kogumise ja  riiete jagamisega vaesematele peredele. Ta oli ka Tartu Perenaiste Seltsi  asutajaid. Samuti  kuulus ta Koduse Kasvatuse Instituuti ja oli 1936. aastal Tartus peetud kasvatuspäeva juhtide hulgas. Poliitiliselt oli Alice end määratlenud Jaan Tõnissoni Rahvusliku Keskerakonna  liikmena, ta oli ka partei Tartu maakomitee liige ja naissektsiooni esinaine, kuulus 1932. aastal Tartu linnavolikogusse.

 

Võib öelda, et ta oli koos paljude teiste tublide naistega Eesti naisliikumise algatajaid ja arendajaid, Eesti riigi ehitajaid. Naiskodukaitse ülesehitamise seisukohalt võib kasutada Helmi Mäelo sõnu: „Alice Kuperjanov on teatud mõttes Naiskodukaitse ideoloog, eriti kasvatuslikes ja kõlblistes küsimustes. Tema kõned ja kirjutised Naiskodukaitse töö ja tegevuse kohta saavad mõneski asjas organisatsiooni taotluseks“. 

Tartu ringkond korraldas Alice Kuperjanovi mälestusõhtu 28. oktoobril. Vaadati pilte, tuletati meelde tema tegemisi ja oldi uhked, et meil on selliseid eelkäijaid. Tema sünnipäeval vkj 24. oktoobril viidi lilled tema kodumajale Tartus Eha 23A. 

Alice Kuperjanov 120

FastLion CMS

Alice Kuperjanov 120

Alice Kuperjanov 120

Kuperjanovi JP, KL Tartu maleva jt esindajad J Kuperjanovi haua juures Raadil 5. novembril on 120. sünniaastapäev Naiskodukaitse ühel loojal Alice Kuperjanovil.

Alice Kuperjanov 120

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse